Znamy dokładne wyniki wyborów Platformy Obywatelskiej, które odbyły się w minioną sobotę. Wybrano przewodniczącego partii oraz przewodniczących struktur powiatowych i regionalnych. Wyborom towarzyszyła wysoka frekwencja mieszkańców województwa.
– Chcemy pokazać, że jesteśmy rozsądną alternatywa dla PiS i rozmawiać o tym z mieszkańcami regionu oraz przedstawiać im nasze propozycje
– podkreślali reprezentanci Platformy Obywatelskiej podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Wydarzenie zostało zorganizowane, aby oficjalnie ogłosić wyniki nowych władz PO na Podkarpaciu. Przewodniczącym partii w województwie został Zdzisław Gawlik, który zwyciężył ze swoim rywalem Markiem Rząsą uzyskując 71 procent głosów. Rząsa otrzymał 28,4 procent głosów. Będzie to jego kolejna kadencja, a strukturami partii kieruje od 2017 roku.

Zdaniem posłanki Krystyny Skowrońskiej, dziś najważniejszymi problemami i w Polsce i na Podkarpaciu jest walka z pandemią, a także wsparcie dla zadłużonych szpitali, pomoc rolnikom walczącym z ASF oraz powstrzymanie drożyzny w sklepach spowodowanej między innymi wzrostem cen energii.
– Przed nami jedynie ciężka praca. Walka o normalność. Walka o to, z czym Polacy się nie zgadzają
– mówił Zdzisław Gawlik.
Podczas spotkania został również poruszony temat walki z pandemią oraz zadłużenia szpitali, które potrzebują wsparcia finansowego. Zdaniem posłanki Krystyny Skowrońskiej są to tematy, którym na Podkarpaciu powinno się poświęcić szczególną uwagę. Z kolei Zdzisław Gawlik zwrócił uwagę na podwyżki cen prądu, gazu oraz paliw, które odczuwają obywatele.

Ponadto w wyborach zostali wybrani przewodniczący powiatów:
- Rzeszów – Marcin Deręgowski
- Tarnobrzeg – Norbert Mastalerz
- Mielec – Krystyna Skowrońska
- Krosno – Joanna Frydrych
- Jarosław – Szczepan Łąka
- Przeworsk – Krzysztof Kłak
- Dębica – Krzysztof Lipczyński
- Ropczyce – Aneta Krajewska
- Przemyśl – Piotr Pich
- Leżajsk – Marek Ordyczyński

Frekwencja mieszkańców Podkarpacia była wysoka. Łącznie wynosiła 71,78 %. Najwięcej osób głosowało w Krośnie (96%), a najmniej w Mielcu (82%).