-0,3 C
Rzeszów
poniedziałek, 17 stycznia, 2022
+

  Nie żyje Jerzy Wygoda. Mistrz fotografii zmarł w wieku 85 lat

  Polecamy

  Zuzanna Jarosz
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś odszedł od nas wybitny fotograf, nauczyciel i działacz społeczny – Jerzy Wygoda. Zostawił po sobie wiele fenomenalnych zdjęć, wystaw fotograficznych i wspomnień. Pogrzeb wielkiego mistrza fotografii odbędzie się 23 października 2021, o godz. 12:30 w Kaplicy na cmentarzu Wilkowyja.

  Jerzy Wygoda – artysta i fotografik – był członkiem i założycielem Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców. Urodził się 24 sierpnia 1936 r. w Warszawie, jednak po wojnie osiadł wraz z rodzicami w Przeworsku. Od 1962 roku mieszkał i pracował w Rzeszowie. W 1980r. zdobył uprawnienia instruktora fotografii kategorii I nadane przez Ministra Kultury i Sztuki. Rok później, po zdaniu egzaminu dyplomowego, tytuł mistrza w zawodzie fotograf. W roku 1988 ukończył Fakultatywne Studium Pedagogiczne przy Politechnice Rzeszowskiej, zaś pięć lat później studia w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie.

  fot. materiały prasowe

  Wygoda był autorem licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Eksponował swoje fotografie w kraju i za granicą. Posługiwał się zarówno fotografią w klasycznym wydaniu jak również stosował techniki fotografii cyfrowej i komputerowej obróbki zdjęć. Za twórczość fotograficzną, oraz za swój wkład w rozwój fotografii otrzymał liczne nagrody, medale i odznaczenia, m. in.: Złoty Medal „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, Medal 150-lecia Fotografii, a także srebrny i brązowy medal Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych „za twórczość artystyczną w fotografii”.

  Jerzy Wygoda na zawsze pozostanie w naszej pamięci jago wybitny fotograf, którego zdjęcia przedstawiają podkarpacką rzeczywistość i niosą optymistyczne przesłanie. Fotografia krajoznawcza, dokumentacyjna i fotoreportażowa była jego pasją, którą dzielił się ze swoimi uczniami. Wyszkolił wielu fotografów, którzy potrafią uchwycić najlepszy kadr.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -