sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  W Bratkowicach odbyła się rekonstrukcja upamiętniająca 77. rocznicę Akcji Burza

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podczas weekendu odbyły się obchody 77. rocznicy Akcji ,,Burza” w Bratkowicach (Gmina Świlcza) upamiętniająca zbrojne powstanie Armii Krajowej Obwód Rzeszów przeciwko okupacji niemieckiej trwające od 26 lipca do 2 sierpnia 1994 roku.

  W dniach od 24 do 25 lipca w Bratkowicach odbywały się obchody 77. Rocznicy Akcji Burza. Organizatorem uroczystości był Wójt Gminy Świlcza, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy. W obchody włączyli się strzelcy z III Kompanii Gminy Świlcza JS 2021 Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

  źródło: http://www.strzelec.erzeszow.pl/

  Wydarzenie było upamiętnieniem zbrojnego powstania zorganizowanego przez Armię Krajową Obwód Rzeszów, Zgrupowanie III, pod dowództwem ppor. Józefa Rzepki „Rekin” i ppor. Tadeusza Lisa „Ukleja” w trójkącie miejscowości: Świlcza, Głogów, Bratkowice przeciwko okupacji niemieckiej, w obliczu wkroczenia wojsk sowieckich na ziemie polskie oraz pomordowania żołnierzy AK z Bratkowic. Akcja na terenach Bratkowic trwała od 26 lipca do 2 sierpnia 1944 r. Podczas krwawych walk z Niemcami zginęło 13 młodych żołnierzy, a wśród nich dowódca II plutonu AK w Bratkowicach Bronisław Świder.

  fot. materiały Marcina Warchoła na Facebooku

  W ramach obchodów 24 lipca można było obejrzeć sprzęt militarny, banderię konną oraz posłuchać gawędy historycznej na temat operacji ,,Burza”. Niedzielne obchody rozpoczęła msza święta, następnie złożono kwiaty przy przy mogile pomordowanych i poległych żołnierzy AK oraz przed pomnikiem pomordowanych żołnierzy Armii Krajowej. Odbyła się również inscenizacja działań militarnych z okresu II wojny światowej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej, a obchody zakończył koncert Grupy Muzycznej SEKEND.

  fot. materiały Marcina Warchoła na Facebooku

  W obchodach uczestniczył również minister sprawiedliwości Marcin Warchoł:

  Hołd poległym żołnierzom Armii Krajowej!

  – napisał na swoim profilu na Facebooku.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com