28,2 C
Rzeszów
sobota, 25 czerwca, 2022
+

  Boguchwała liderem trzeciej na Podkarpaciu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Do trzeciej na Podkarpaciu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej przystąpiło 7 gmin. Potwierdzeniem współpracy w ramach SIM jest akt notarialny, podpisany dziś przez wiceprezesa KZN oraz przedstawicieli 7 podkarpackich samorządów.

  Do projektu przystąpiły: Boguchwała (lider), Miejsce Piastowe, Jarosław, Sędziszów Małopolski, Dynów, Nowa Sarzyna oraz Leżajsk. O potencjale inicjatywy mówił podczas spotkania wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka, który zaznaczył, że KZN ma tutaj swoją działkę, która ma potencjał na budowę nawet 900 mieszkań. Michał Skora zwrócił także uwagę na sytuacje osób, które mają problem z uzyskaniem zdolności kredytowej na zakup mieszkania.

  Dzisiaj w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, która powoduje, że ponad 40 % młodych rodzin znajduje się poza nawiasem akcji kredytowej. Dla banku bywają partnerem niewiarygodnym. Chcemy pokazać, że gwarantem własnego mieszkania będzie samorząd i skarb państwa.

  – mówił.

  źródło: PUW

  Obecna na konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zwróciła uwagę na jeszcze jeden aspekt, który powoduje migrację do większych miast. SIM wg wojewody stwarza możliwość odwrócenia tego trendu.

  To szansa na to by zatrzymać młodych ludzi w mniejszych miejscowościach. Często bywa tak, że prywatni inwestorzy budują mieszkania w dużych ośrodkach miejskich, bo tam im się to opłaca. Natomiast ta decyzja, podjęta przez KZN i samorządy pokazuje, że jest ich wolą zatrzymanie młodych także w mniejszych miastach. Dziękuję za to, i niezmiennie deklaruję wolę wsparcia tej inicjatywy.

  – powiedziała Ewa Leniart.  

  źródło: PUW

  Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały przedstawił ramy czasowe realizacji inwestycji.

  Dziś materializuje się projekt przygotowywany przez dłuższy czas. Pierwsze budowy rusza już w przyszłym roku. Liczymy na to, że pierwsze mieszkania oddamy 12 miesięcy później.

  – mówił Wiesław Kąkol.

  źródło: PUW

  Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM może również: nabywać lokale mieszkalne i budynki mieszkalne oraz niemieszkalne, w celu rozbudowy, nadbudowy i przebudowy, w wyniku której powstaną lokale mieszkalne; przeprowadzać remonty i modernizację obiektów przeznaczonych na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych na zasadach najmu; wynajmować lokale użytkowe znajdujące się w budynkach SIM; sprawować na podstawie umów zlecenia zarząd nieruchomościami mieszkalnymi i niemieszkalnymi niestanowiącymi jego własności; sprawować zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi w ułamkowej części jego współwłasność; prowadzić inną działalność związaną z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, w tym budować lub nabywać budynki w celu sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -