26 C
Rzeszów
czwartek, 29 lipca, 2021
+

  Polski film “Boże ciało” konkuruje o Europejską Nagrodę Publiczności LUX

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W tym roku, po raz pierwszy, to publiczność razem z posłami do PE wybierze zwycięzcę Nagrody Publiczności LUX. Głosowanie na najlepszy film poruszający aktualne problemy społeczne i polityczne oraz pokazujący różnorodność europejskiego kina potrwa do 23 maja.

  LUX to Europejska Nagroda Publiczności przyznawana przez Parlament Europejski i Europejską Akademię Filmową ukazuje zaangażowanie Parlamentu Europejskiego w dziedzinę kultury. Inicjatywa ta promuje różnorodność kulturową i zapewnia konkretne wsparcie dla kina i sztuki.

  Nagrodę Publiczności LUX zdobędzie film, który otrzyma większość głosów publiczności i posłów do PE. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas ceremonii wręczenia nagrody w Parlamencie Europejskim w środę 9 czerwca 2021 r. na sesji plenarnej w Strasburgu.

  Trzy finałowe tytuły konkurujące o Nagrodę Filmową Europejskiej Publiczności LUX w tym roku to:

  • Boże ciało“, reż. Jan Komasa (Polska/Francja)
  • Na rauszu“, reż. Thomas Vinterberg (Dania/Szwecja/Holandia)
  • Kolektyw“, reż. Alexander Nanau (Rumunia/Luksemburg)

  Nowa nagroda ma sprzyjać zacieśnieniu więzi między polityką, a obywatelami dzięki zachęcaniu widzów europejskich do aktywnego udziału w głosowaniu na ulubione filmy. Celem jest włączenie widzów w dyskusje o Europie.

  Kino jako środek komunikacji masowej w dziedzinie kultury – jest idealną platformą do dyskusji i refleksji na temat Europy i jej przyszłości. Od czasu powstania w 1988 r. zadaniem European Film Academy, zrzeszającej ponad 3800 filmowców z całej Europy, jest promowanie europejskiej kultury filmowej.

  Nagroda Publiczności LUX ma stać się silną marką wspierającą europejskie produkcje filmowe. Inicjatywa ta zwiększa widoczność nominowanych filmów, umożliwia ich dystrybucję za granicą i pomaga im docierać do szerszego grona odbiorców.

  Podczas Tygodnia Publiczności LUX w maja, w wielu miastach UE zostaną zorganizowane jednoczesne projekcje nominowanych filmów, po których będzie można wziąć udział w dyskusjach z udziałem jednej lub dwóch osób reprezentujących film (np. reżysera, aktora).

  Film, który zdobędzie Nagrodę Publiczności LUX, zostanie dostosowany do potrzeb widzów z niepełnosprawnościami wzrokowymi lub słuchowymii będzie promowany w państwach członkowskich UE.

  Widzowie i posłowie do Parlamentu Europejskiego mogą głosować online na stronie https://luxaward.eu/pl#voting. Głosowanie trwa do 23 maja 2021 r.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -