Proces rekrutacyjny, czyli konkretna praca do wykonania, podczas szukania pracy

0

Zmiana pracy czy wchodzenie dopiero na jej rynek ostatecznie wiąże się z przejściem przez pewien proces – proces rekrutacyjny. Składa się na niego kilka etapów:

1. Podjęcie decyzji

Rozpoczyna się on od świadomej decyzji o poszukiwaniu bądź chęci zmiany pracy. Warto się zastanowić, kiedy możesz zakończyć wykonywanie obowiązków na aktualnym stanowisku i od kiedy jesteś w stanie podjąć nową pracę. W tym momencie rozpoczyna się Twój proces rekrutacyjny. 

2. Ustalenie kryteriów

Jednym z pierwszych ważnych etapów jest określenie czego tak naprawdę szukasz. Zastanów się, jakie dokładnie stanowisko/a Cię interesują, a może jest to konkretna firma lub branża? Istotnym wyznacznikiem może okazać się także poziom zarobków, które na tym samym stanowisku w zależności od wielkości i lokalizacji przedsiębiorstwa mogą się różnić. 

3. Aktywne poszukiwanie ofert pracy

W momencie, w którym wiesz już czego szukasz, możesz zastanowić się w jakich źródłach będziesz szukać ofert pracy. Kluczowe jest skupienie się na wyszukiwaniu ofert, które spełniają ustalone wcześniej kryteria. Jeśli będziesz przeglądać je wszystkie, zanim przez nie przebrniesz – poziom Twojego zaangażowania może się obniżyć. Dodatkowo “filtry” w Twojej głowie będą wychwytywać te ogłoszenia, które są spójne z tym, czego szukasz. Aktualnych ofert pracy szukaj: 

– na internetowych portalach pracy, 

– na witrynach firm, które Cię interesują, 

– w lokalnej prasie, 

– biurach i agencjach pracy,

– w Urzędach Pracy. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zapytanie swoich znajomych czy nie wiedzą o poszukiwaniu pracownika w ich miejscu pracy.

4. Analiza ofert

Przed odpowiedzią na daną ofertę pracy, przeanalizują ją – uważnie przeczytaj ogłoszenie. Częstym błędem, który popełniają kandydaci, jest pobieżne zapoznanie się z jego treścią. Porównaj ze sobą swoje wymagania i wymagania firmy sformułowane w ogłoszeniu. Korzystne może okazać się sprawdzenie strony internetowej firmy oraz portali społecznościowych, szczególnie LinkedIn, Facebook i opinii osób pracujących w tym miejscu. Warto też zobaczyć, czy i jak firma buduje w mediach społecznościowych swoją markę pracodawcy. Pomoże Ci to w zdecydowaniu, czy na pewno chcesz wysłać swoje dokumenty. 

5. Przygotowanie swoich dokumentów aplikacyjnych

Na to, czy rekruter się do Ciebie odezwie i zaprosi na rozmowę rekrutacyjną, duży wpływ ma atrakcyjność Twojego CV oraz listu motywacyjnego. Jest to pewnego rodzaju wizytówka Ciebie jako kandydata. Podstawami dobrych dokumentów są: przejrzystość, rzeczowość i brak błędów!

Pamiętaj, aby nie powielać ich i wysyłać tych samych w odpowiedzi na wszystkie interesujące ogłoszenia. Powinny być one dopasowane do danego stanowisko i pracodawcy. 

6. Zgłoszenie swojej kandydatury

Na tym etapie jesteś już gotowy na przesłanie swoich dokumentów. Jednak przed tym, sprawdź sposób w jaki podpisałeś pliki. Najodpowiedniejsze będzie nazwanie ich swoim imieniem i nazwiskiem oraz dopiskiem „CV”. Wysyłając je ze swojego adresu mailowego, pamiętaj, aby jego nazwa była poważna, a najlepiej składała się także z Twojego nazwiska i imienia. 

7. Oczekiwanie/przygotowanie się do ewentualnej rozmowy

Wysłanie dokumentów to nie koniec procesu rekrutacyjnego. On dopiero się zaczyna w firmie, do której je przesłałeś. W każdej chwili możesz otrzymać telefon od rekrutera w celu rozmowy lub zaproszenia na nią do siedziby. Czas, w którym rekruter może się do Ciebie odezwać może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy. Od kiedy zgłosiłeś chęć wzięcia udziału w rekrutacji, musisz być przygotowany na pytania związane z Twoim doświadczeniem, kompetencjami i oczekiwaniami oraz znać przynajmniej podstawowe informacje o przedsiębiorstwie. 

Jak widzisz, od podjęcia decyzji o poszukiwaniu pracy do wysłania CV może minąć sporo czasu przeznaczonego na pozostałe etapy. Jednak przejście przez nie, zapewni Ci odpowiednie przygotowanie przed rozmową z rekruterem. 

Nie bez powodu okres ten jest rozumiany jako proces, wymaga on czasu i zaangażowania.

PS. 8. Prawdziwy proces rekrutacyjny rozpoczyna się w chwili kiedy otrzymasz pracę. 

Autor: Ewelina Rogóż
Instytut Kariery Przedsiębiorczości i Rozwoju – Dział Personalny