czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Znicze na Podkarpaciu – obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Po raz trzynasty na Podkarpaciu odbywają się Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Od 2012 roku jednym ze współorganizatorów jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczne obchody będą znacznie skromniejsze.

  Zazwyczaj obchody były organizowane w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach regonu. Uczestnicy modlili się za pomordowanych Żydów, uczestniczyli w prelekcjach, wykładach, sesjach naukowych poświęconym stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Prezentowano pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń.

  Wszystkie podejmowane inicjatywy były wyrazem głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka, cieszyły się dużym zainteresowaniem, także za granicą. Świadczy o tym liczba gości z zagranicy potomków ocalałych z Holocaustu i ich rodzin, którzy przybywali na Podkarpacie, aby uczestniczyć w obchodach. 

  fot. materiały Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie

  W tym roku ze względu na czas pandemii Instytut Pamięci zwraca się z apelem aby zasadnicza formę tych obchodów stanowiło zapalenie symbolicznego znicza w poszczególnych miejscach związanych z Holocaustem na terenie całego województwa podkarpackiego. 

  Plakaty z apelem zostały rozesłane do wszystkich uczestników XII Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com