4 C
Rzeszów
wtorek, 20 października, 2020
Display/65/szalenstwa_zakupow-728-90 Advertisement

Prognoza pogody – poniedziałek, 5 października 2020

W poniedziałek nadal będziemy musieli zmagać się z mocnymi porywami wiatru - słabszymi niż w dniach poprzednich, maksymalne porywy wyniosą do 65...
+

  Nowe korzyści dla kierowców korzystających z aplikacji mObywatel już wkrótce!

  Polecamy

  W Tyczynie powstanie Dom Dziecka i Młodzieży!

  Powiat Rzeszowski szuka wykonawcy robót budowlanych, polegających na adaptacji istniejącego budynku przy ul. Kościuszki w Tyczynie na potrzeby Domu Dziecka i Młodzieży....

  Mężczyzna, który się obnaża w Rzeszowie

  Od naszej czytelniczki otrzymaliśmy informację, że w Rzeszowie kilkukrotnie widziała mężczyznę, który obnażał się na przystanku na ul. Kotuli. Nasza czytelniczka jest...

  PILNE! Pożar budynku w Głogowie Małopolskim

  Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 16:00 na Ul. Bursztynowej, osiedlu Zabajka w Głogowie Małopolskim. Pożar wybuchł na poddaszu domu, doprowadzając do...

  Wypadek na A4 w Łące. Dwie osoby ranne! Objazd!

  Na autostradzie A4 na wysokości miejscowości Łąka w gminie Trzebownisko doszło do zdarzenia dwóch samochodów - informuje nas rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji...
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi

  Minister Cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dokument (4.09.2020), na mocy, którego od 5 grudnia kierowcy nie będą musieli posiadać przy sobie prawa jazdy w formie papierowej. Będzie można posłużyć się prawo jazdy, zawartym na… telefonie komórkowym. Wczoraj wojewodzina Ewa Leniart opublikowała kolejne korzyści czekające na użytkowników aplikacji.

  Wyczekiwane zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). Zapisano tam, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Pakiet deregulacyjny dla kierowców to wspólna inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji i resortu infrastruktury.

  źródło: gov.pl

  Aplikacja tzw. mObywatel jest już dostępna do pobrania i można z niej skorzystać. Każdy kierowca znajdzie tam m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

  Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

  Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja wyświetla również komunikat z przypomnieniem o mijającym terminie ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu 30 dni przed upływem terminu.

  W mPojeździe są również dane pojazdu: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, a także termin badania technicznego. Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych.

  MObywatel nie jest jedynie aplikacją przeznaczoną dla kierowców.

  To swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy – mówi szef MC. – Poza mPojazdem jest już tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – dodaje Marek Zagórski.

  Ewa Leniart – wojewodzina województwa podkarpackiego (29 września 2020 roku) opublikowała na swoim fanpage na Facebooku infografiki zawierające dodatkowe udogodnienia, które czekają na użytkowników aplikacji. Po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia ustawy kierowcy będą mogli zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne kupionego pojazdu. Dzięki temu np. kupując samochód zaoszczędzą ok. 995 zł.

  źródło: https://www.facebook.com/LeniartEwa/

  Przestanie być wydawana karta pojazdu oraz naklejka kontrolna, dzięki czemu właściciele pojazdów oszczędzą np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy (w sumie ok. 945 zł). Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Przepisy wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.

  Nie będzie trzeba także wymieniać dowodu rejestracyjnego ze względu na brak miejsca na pieczątki i będzie istnieć możliwość rejestracji pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania.

  Właściciel pojazdu będzie mógł wycofać z eksploatacji samochód osobowy na okres od 3 do 12 miesięcy, gdy samochód będzie jest uszkodzony i konieczna będzie jego naprawa (np. po wypadku). Pozwoli to ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu.

  Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dzięki temu sama aplikacja mObywatel, udostępniająca mPrawoJazdy zastąpi prawo jazdy w tradycyjnej formie.

  Wszelkich formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu kierowca będzie mógł dokonać przez autoryzowany salon sprzedaży, w którym kupuje pojazd. Zaoszczędzi dzięki temu czas i będzie mógł odebrać już zarejestrowany pojazd z salonu.

  Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore. Usługa mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić.

  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA - Display/2/najnowsze_trendy-300-250

  Najnowsze artykuły

  Piłkarze Apklan Resovii na izolacji. Dodatni wynik testu na koronawirusa!

  Dzisiaj wieczorem drużyna piłkarska Resovia Rzeszów, poinformowała na swoim profilu fb informację o potwierdzonym przypadku koronawirusa wśród zawodników.

  Wystawa fotografa Chrisa Niedenthala w galerii rzeszowskiego “plastyka” odwołana. Czy to cenzura?

  "TU I TERAZ" to wystawa fotografa Chrisa Niedenthala, która miała zagościć w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Dziś organizatorzy tego...

  Lawinowy spadek rezerwacji. Mały lockdown wpływa negatywnie na hotelarstwo

  Ogłoszenie żółtej strefy w całym kraju zamroziło turystykę. W pierwszym tygodniu po ogłoszeniu obostrzeń liczba rezerwacji spadła o ponad 40% względem końcówki...

  Kolejny protest rolników w Rzeszowie już w najbliższą środę

  Rolnicy ogłaszają na Facebooku kolejny protest w ramach wprowadzenia przez rząd tzw. ,,Piątki dla zwierząt''. Odbędzie się on 21.10.2020 roku (najbliższa środa).

  Akcja #KulturaWczorajDziśJutro – zaprasza Klub Służby Niepodległej w Rzeszowie

  Twórcą projektu "Kultura Wczoraj, Dziś i Jutro" jest Fundacja Służby Niepodległej. Będzie składał się on z seminariów, konferencji oraz paneli dyskusyjnych, na...