środa, 27 września, 2023
+

  Nowe korzyści dla kierowców korzystających z aplikacji mObywatel już wkrótce!

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Minister Cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dokument (4.09.2020), na mocy, którego od 5 grudnia kierowcy nie będą musieli posiadać przy sobie prawa jazdy w formie papierowej. Będzie można posłużyć się prawo jazdy, zawartym na… telefonie komórkowym. Wczoraj wojewodzina Ewa Leniart opublikowała kolejne korzyści czekające na użytkowników aplikacji.

  Wyczekiwane zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). Zapisano tam, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Pakiet deregulacyjny dla kierowców to wspólna inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji i resortu infrastruktury.

  źródło: gov.pl

  Aplikacja tzw. mObywatel jest już dostępna do pobrania i można z niej skorzystać. Każdy kierowca znajdzie tam m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

  Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

  Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja wyświetla również komunikat z przypomnieniem o mijającym terminie ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu 30 dni przed upływem terminu.

  W mPojeździe są również dane pojazdu: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, a także termin badania technicznego. Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych.

  MObywatel nie jest jedynie aplikacją przeznaczoną dla kierowców.

  To swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy – mówi szef MC. – Poza mPojazdem jest już tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – dodaje Marek Zagórski.

  Ewa Leniart – wojewodzina województwa podkarpackiego (29 września 2020 roku) opublikowała na swoim fanpage na Facebooku infografiki zawierające dodatkowe udogodnienia, które czekają na użytkowników aplikacji. Po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia ustawy kierowcy będą mogli zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne kupionego pojazdu. Dzięki temu np. kupując samochód zaoszczędzą ok. 995 zł.

  źródło: https://www.facebook.com/LeniartEwa/

  Przestanie być wydawana karta pojazdu oraz naklejka kontrolna, dzięki czemu właściciele pojazdów oszczędzą np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy (w sumie ok. 945 zł). Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Przepisy wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.

  Nie będzie trzeba także wymieniać dowodu rejestracyjnego ze względu na brak miejsca na pieczątki i będzie istnieć możliwość rejestracji pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania.

  Właściciel pojazdu będzie mógł wycofać z eksploatacji samochód osobowy na okres od 3 do 12 miesięcy, gdy samochód będzie jest uszkodzony i konieczna będzie jego naprawa (np. po wypadku). Pozwoli to ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu.

  Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dzięki temu sama aplikacja mObywatel, udostępniająca mPrawoJazdy zastąpi prawo jazdy w tradycyjnej formie.

  Wszelkich formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu kierowca będzie mógł dokonać przez autoryzowany salon sprzedaży, w którym kupuje pojazd. Zaoszczędzi dzięki temu czas i będzie mógł odebrać już zarejestrowany pojazd z salonu.

  Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore. Usługa mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com