1,3 C
Rzeszów
poniedziałek, 25 stycznia, 2021

Wkrótce w Siemaszkowej nowy spektakl ,,Granica”

W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie trwają intensywne próby do „Granicy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Premiera spektaklu jest planowana na 27 lutego. Nowy...
+

  „Lepsze jutro” – pieniądze dla DPS z Podkarpacia

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Marszałek Władysław Ortyl oraz członek zarządu Stanisław Kruczek, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego, złożyli dziś podpisy pod umowami na realizację projektów grantowych, których celem jest przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się COVID-19 w Domach Pomocy Społecznej w regionie.  

  “Chcemy zapewnić mieszkańcom DPS jeszcze większe bezpieczeństwo, stąd nasza pomoc , by zapewnić lepsze jutro najbardziej potrzebującym – powiedział marszałek Władysław Ortyl  podpisując  umowy na granty dla podkarpackich domów opieki. Jest to możliwe dzięki realizacji projektu „Lepsze jutro” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego” – mówił dziś Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

  fot. Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

  “W dalszym ciągu mamy problemy związane z sytuacją związaną z COVID 19. Dlatego cieszymy się mogąc tak znaczące środki, a chodzi o 24 mln złotych, przeznaczyć na potrzebę zabezpieczenia mieszkańców DPS z regionu. Dziś podpisujemy umowy na ponad 3,2 mln złotych. Te pieniądze kierujemy tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Cieszy się, że na Podkarpaciu nie ma tak  trudnych sytuacji, jak w domach pomocy w innych województwach. Świadczy to o wielkim profesjonalizmie i zaangażowaniu pracowników, dyrekcji, o znakomitym przestrzeganiu reżimów epidemiologicznych, a także o tym, że organy prowadzące kierują tam potrzebne środki, aby zaspokajać potrzeby – mówił w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl – Cieszymy się, że ze środków europejskich możemy przeznaczyć pieniądze na opiekę nad tymi, którzy najbardziej jej potrzebują” – dodał marszałek.   

  Dzięki środkom przekazanym przez Województwo Podkarpackie 51 Domów Pomocy Społecznej w regionie otrzyma granty (środki finansowe) na zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa epidemicznego swych pensjonariuszy oraz kadry. Jest to możliwe dzięki projektowi „Lepsze jutro” realizowanemu przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

  fot. Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

  Na początek umowy zostały podpisane z pierwszymi 7 DPS-ami.  Łączna kwota wsparcia dla tych placówek to 3 259 337,00 zł. Są to: Dom Pomocy Społecznej w Rzeszowie, Dom Pomocy Społecznej w Górnie, Dom Pomocy Społecznej w Lubzinie, Miejski Dom Pomocy Społecznej w Przemyślu, Dom Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Przemyślu, Ekumeniczny Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebnic NPM w Prałkowcach, gmina Krasiczyn a także  Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Iwoniczu Zdroju.

  fot. Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

  “Musimy nauczyć się żyć w sytuacji pandemii, jak cały czas nas dotyka. Zarówno zarząd województwa jak i podległy nam Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej staliśmy na stanowisku, ze potrzebne jest wsparcie dodatkowymi środkami, które Państwo – jako dyrektorzy palcówek oraz przedstawiciele ich organów prowadzących – najlepiej wiecie na co przeznaczyć” – zaznaczył członek zarządu województwa Stanisław Kruczek. 

  Zaplanowana kwota wsparcia dla DPS-ów z terenu województwa wynosi prawie 24 mln złotych.

  “Cieszymy się, że udało nam się napisać dobry wniosek, a następnie dzięki niemu uzyskać dodatkowe środki. Teraz trafiają one tam, gdzie są potrzebne, czyli do DPS. Największy z podpisywanych dziś grantów opiewa na kwotę prawie 800 tysięcy złotych, to są znaczące środki w budżecie placówek” – nie ukrywał zadowolenia dyrektor ROPS Jerzy Jęczmienionka.

  Środki, które w ramach grantu otrzymują placówki zostaną przeznaczone m.in. na zatrudnienie dodatkowej kadry pracującej na rzecz mieszkańców DPS oraz dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników już zatrudnionych, bezpośrednio pracujących z pensjonariuszami DPS. Będą one wykorzystane także na zakup środków ochrony indywidualnej (m.in. rękawic jednorazowych, maseczek  i gogli ochronnych, przyłbic, kombinezonów, fartuchów, płynów do dezynfekcji, ochraniaczy na obuwie, termometrów bezdotykowych, itp.) oraz zakup sprzętu i wyposażenia związanego z walką z COVID-19 (m.in. ozonatorów, dekontaminatorów, lamp bakteriobójczych, mat dezynfekcyjnych, łóżek, parawanów medycznych, koncentratorów tlenu, ssaków elektrycznych, itp).

  W imieniu organów zarządzających i dyrekcji placówek podziękowania przekazał ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Diecezji Przemyskiej.

  “Bardzo dziękuje za to szczególne docenienie naszych placówek. Od samego początku, kiedy pojawiła się pandemia nasi pracownicy wykonywali ważną, niezwykle odpowiedzialną , gigantyczną pracą, aby zapewnić bezpieczeństwo od strony medycznej, co przyniosła rezultaty. Ale nade wszystko dawali psychiczne wsparcie naszym podopiecznym, którzy słuchają w mediach co dzieje się w Polsce i na świecie, czują ze tu gdzie są mają zapewnioną najlepszą opiekę. A na tą opiekę potrzeba środków, sprzętu, środków do dezynfekcji” – zaznaczył ks. Janiec – “Dlatego panie marszałku, w imieniu naszym i naszych podopiecznych wyrażam głęboką wdzięczność.”       

  Poszczególne dyrekcje placówek będą mogły spożytkować otrzymane środki także na zakup sprzętu do wyposażenia i obsługi izolatek (m.in. stojaków na kroplówki, pościeli jednorazowej, naczyń higienicznych, itp.) oraz zakup i przeprowadzenie testów na COVID-19.

  fot. Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

  Nabór i ocena wniosków grantowych w ramach projektu cały czas trwa. Decyzją Zarządu Województwa Podkarpackiego  z 1 września br., kolejnym 13 Domom Pomocy Społecznej z regionu zostały przyznane środki w wysokości 5 698 879,66 zł.  Łącznie na wsparcie DPS-ów z terenu województwa zaplanowana jest kwota prawie 24 mln złotych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -