19,5 C
Rzeszów
wtorek, 16 sierpnia, 2022
+

  Powódź na południu regionu. Ponad 1100 interwencji, 29 os. ewakuowanych!

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczorajszego późnego popołudnia nad południową częścią Podkarpacia przechodziły silne burze z nawalnymi opadami deszczu. W kilka minut doszło do powodzi błyskawicznych i podtopień, zwłaszcza w samym Jaśle i okolicach czy na północ od Krosna.

  Tylko w sobotę odnotowano łącznie 1122 zdarzeń związanych ze skutkami frontu burzowego. „Najwięcej w powiatach jasielskim – 549, krośnieńskim -176, przemyskim – 73, brzozowskim – 50 i łańcuckim. Działania głównie polegały na pompowaniu wody z zalanych budynków, posesji, odcinków dróg, udrażnianiu przepustów drogowych, usuwaniu powalonych konarów i drzew.” – informuje bryg. Marcin Betleja Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży pożarnej w Rzeszowie.

  Intensywny opad deszczu w krótkim czasie spowodował wystąpienie z koryt mniejszych cieków wodnych i potoków powodując liczne, nagłe podtopienia. „Podtopionych zostało kilkaset budynków i obiektów, w tym mieszkalnych, gospodarczych oraz użyteczności publicznej. Wystąpiły szkody w infrastrukturze drogowej i mostowej. Są to informacje szacunkowe, ponieważ w wielu miejscach ciągle prowadzone są działania.” – informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek Rzecznik Prasowy ​Wojewody Podkarpackiego

  fot. Sołectwo Bączal Dolny (facebook)
  fot. Sołectwo Bączal Dolny (facebook)

  Rzecznik Wojewody dodaje, że konieczna była również ewakuacja 29 osób z zalanych budynków w miejscowości Trzcinica gmina Jasło w powiecie jasielskim oraz 15 osób w pow. krośnieńskim w gm. Jedlicze. Nieprzejezdna jest także droga krajowa nr 28 w Skołyszynie w pow. jasielskim.
  „W rejonie Jasła Krosna i Sanoka uszkodzonych i wyłączonych ze względu na bezpieczeństwo jest 11 linii SN 120 stacji transformatorowych bez prądu pozostaje około 6500 tyś mieszkańców.” – informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

  fot. Sołectwo Bączal Dolny (facebook)

  Stany wód na rzekach w województwie układają się w granicy stanów wysokich i średnich. Jedynie w miejscu występowania opadów burzowych odnotowuje się lokalnie przekroczenie stanów alarmowych: na Stobnicy w Godowej i Wisłoku w Żarnowej.

  „W działaniach, na chwile obecna bierze odział 1222 strażaków PSP i OSP – 298 zastępów. Oprócz strażaków z Podkarpacia w akcji udział biorą również strażacy z Małopolski i woj. świętokrzyskiego. Mają również dotrzeć strażacy z Mazowsza. W akcję ratowniczą zaangażowane są siły i środki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Sił Zbrojnych RP, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk inżynieryjnych. Do działań skierowane zostały też dwa policyjne śmigłowce.” – informuje Rzecznik Wojewody Ewy Leniart.

  fot. Artur

  Z wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych wydawany jest na bieżąco – niezbędny sprzęt w postaci worków, folii oraz sprzętu kwatermistrzowskiego tj. łóżka, koce i śpiwory do zabezpieczenia miejsc do przyjęcia osób ewakuowanych. Magazyny są w pełni doposażone, a asortyment w nich zgromadzony zabezpiecza potrzeby prowadzonych działań ratowniczych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -