środa, 21 lutego, 2024
+

  Europosłanka E.Łukacijewska broni Polskę przed tzw. „Pakietem Mobilności”!

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Po dwóch latach dobiegają końca prace nad Pakietem Mobilności. Spełnia się czarny scenariusz dla europejskiego jednolitego rynku i sektora transportu.

  „Europa od zawsze kojarzona ze wspólnym rynkiem, wolnością przepływu towarów, usług i ludzi teraz stała się ofiarą populistycznych i protekcjonistycznych działań ze strony francuskich i niemieckich związków zawodowych” – powiedziała europosłanka Platformy Obywatelskiej z Podkarpacia Elżbieta Łukacijewska, komentując przyjęty wczoraj przez komisję transportu i turystyki Pakiet Mobilności, regulujący socjalne i rynkowe aspekty prowadzenia działalności w zakresie transportu drogowego.

  Nowe przepisy wprowadzają m.in. niezgodny z Europejskim Zielonym Ładem przepis nakazujący ciężarówkom wracać do kraju siedziby raz na 8 tygodni, 4-dniowy okres karencji, podczas którego przewoźnik nie może wykonywać operacji transportowych na terytorium danego kraju członkowskiego, czy zakaz spania w kabinie ciężarówki podczas dłuższych
  przerw odpoczynkowych. „Przepisy te uderzą w polski sektor transportu” – komentuje Elżbieta Łukacijewska, która z ramienia Grupy EPL koordynowała prace nad dokumentem dotyczącym dostępu do rynku i zawodu przewoźnika.

  „Niestety nie udało się przegłosować poprawek, które złożyłam i które przywracały projektowi zbalansowany i probiznesowy charakter. Długo broniliśmy się przed tymi złymi przepisami. W trakcie przygotowań do wczorajszego głosowania zebrałam poparcie posłów nie tylko z Europy Wschodniej, lecz również z Irlandii, Belgii, czy Austrii, których stanowisko w sprawie Pakietu Mobilności było zbieżne z naszym stanowiskiem. Naszą pozycję znacznie osłabił rząd podczas negocjacji w
  Radzie i podczas rozmów trójstronnych, a także stanowisko polskiej Solidarności, był to trudny punkt wyjścia” – dodaje Łukacijewska.

  „Pozostaje nam wierzyć, że podczas głosowania na sesji plenarnej uda się odrzucić te najbardziej szkodliwe z przepisów.Jest to już jedna z ostatnich prostych w tym długim i żmudnym procesie legislacyjnym, który podzielił Europę” – podsumowuje europosłanka.

  Głosowanie plenarne nad Pakietem zaplanowano w lipcu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com