piątek, 1 marca, 2024
+

  30 lat samorządu w Polsce. Ferenc: samorząd sprawdza się (…)

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Data 27 maja jest jednym z najważniejszych punktów na mapie obchodów 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce. Sam akt głosowania był ukoronowaniem z trudem przepychanej przez Sejm kontraktowy niezwykle ważnej reformy ustrojowej, reaktywującej w Polsce samorząd gminny. W wyznaczonym przez premiera Tadeusza Mazowieckiego terminie do urn ruszyło 42,27 proc. uprawnionych Polaków, którzy wybrali prawie 52 tys. radnych do rad w 2393 gminach i miastach. Ponad połowę głosów wyborców zdobyli kandydaci popierani przez Komitety Obywatelskie Solidarność.

  Udział w pierwszych wyborach do samorządu lokalnego przytacza nam Maria mieszkanka osiedla Bzianka, dawniej miejscowości o tej samej nazwie w gminie Świlcza.. Miała wtedy 20 lat. „To był dumny akt demokracji. Czuliśmy się wyjątkowo, że mogliśmy wybrać władze naszych małych ojczyzn.” Na wybory lokalnych władz szły całe rodziny. oczywiście nie wszystkie. „Pamiętam jak razem z rodzicami owiedziliśmy lokal wyborczy w lokalnym przedszkolu. Oddaliśmy głos na osobę, która rzeczywiście wygrała wybory na wójta.” – mówi pani Maria i jak dodaje „niemniej baliśmy się czy samorząd, czy wybrany wójt, spełni nasze oczekiwania, czy będzie nas godnie wspierać, pomagać.”

  Mimo tych zastrzeżeń Polacy nie zawiedli się na samorządzie. „Jestem przekonany, że samorząd sprawdza się na każdym szczeblu” – odpowiada Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa od 18 lat. „Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, że w Polsce nie ma samorządów. Przez te 30 lat udało się zbudować wśród mieszkańców poczucie odpowiedzialności za miasto. To, że mają realny wpływ na jego rozwój i kształt. Poczucie, że tworzą lokalną wspólnotę i mogą wpływać na swoje losy, to jest najważniejsze” – dodaje.

  W liście do mieszkańców Rzeszowa Prezydent Tadeusz Ferenc zwraca także uwagę, że „za sprawą gotowości do dialogu i zgodnego działania dla wspólnego dobra, jak również codziennej ciężkiej pracy, pomysłowości, inicjatywności, kreatywności, przedsiębiorczości i wytrwałości, Rzeszów dynamicznie się rozwija, przyciąga nowych mieszkańców, sprzyja realizacji życiowych planów i marzeń, jest miastem, które za awans cywilizacyjny i wizerunek doceniają inni.”

  W ciągu tych 30. lat Rzeszowem kierowali: Zdzisław Banat w latach 1990 – 1991; Mieczysław Janowski w latach 1991 – 1999; Andrzej Szlachta w latach 1999 – 2002; oraz Tadeusz Ferenc nieprzerwanie od 2002 roku.

  W samym Rzeszowie w ciągu tych 30 lat powstało wiele nowych inwestycji, począwszy od powstania nowych osiedli, żłobków, przedszkoli, szkół, rozwój uczelni wyższych czy powstanie firm w ramach Doliny Lotniczej.

  W oczach Polaków rzeczywiście samorząd zyskuje. Władzom lokalnym miast i gmin ufa już prawie 74 proc. Polaków i jest to najwyższy poziom zaufania wyrażany wobec instytucji w Polsce – wynika z cyklicznych sondaży CBOS. Coraz więcej badanych dobrze ocenia też pracę samorządu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com