sobota, 25 maja, 2024
spot_img
+

  Zbliża się jedna z największych rzeszowskich imprez – Święto Paniagi. Znamy cały program wydarzenia. Co, po kolei będzie się działo?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Przed nami jedna z najbardziej popularnych imprez w Rzeszowie, zorganizowana z wielkim rozmachem. Mowa tutaj o Święcie Paniagi, które rok w rok dostarcza wszystkim rzeszowianom wspaniałej rozrywki. Organizowane jest za każdym razem w kalendarzową majówkę, a ulica 3 Maja, która dawniej nazywała się właśnie Paniagą oferuje w tym czasie moc atrakcji po prostu dla wszystkich. Będą koncerty. Będzie też jarmark, gdzie kupisz pamiątkowe rękodzieło oraz lokalne, ekologiczne produkty od wystawców. Oczywiście nie zabraknie innych artystycznych  występów. Każdy, kto odwiedzi ten najpopularniejszy rzeszowski deptak, na pewno może liczyć na moc kulturalnych atrakcji. Znamy już cały program imprezy. Zatem, co będzie się działo?

  Warto dodać, że pomysłodawcą obchodów Święta Paniagi jest Jerzy Fąfara – postać szczególnie związana z Rzeszowem. Ten poeta, prozaik, scenarzysta zainicjował od 2003 roku tę imprezę i od tamtej pory co roku wypełnia ona kalendarz kulturalny naszego miasta, oferując niezapomniane doznania w formie rozrywki. Oprócz barwnego i uroczystego podchodu, otwierającego wydarzenie będą wystawy, spektakle, występy muzyczne i taneczne, a to wszystko odbędzie się już w najbliższą majówkę.

  Impreza rozpocznie się o godzinie 13. Spod Wieży Farnej, wyruszy barwny korowód, składający się między innymi z różnych grup artystycznych, czy też zespołów dziecięcych oraz młodzieżowych. Będą dostępne stoiska z historią Podkarpacia, a w Muzeum Okręgowym w tym czasie odbędzie się wyjątkowe spotkanie, poświęcone postaci Jerzego Fąfary.

  Na scenie, ustawionej przy Fontannie Multimedialnej, zostanie uroczyście rozpoczęta cała impreza. Między innymi nagrody otrzymają laureaci Wielkiego Testu Wiedzy o Rzeszowie. Będą też występy taneczne. Zatańczą, a także zaśpiewają dla zgromadzonej widowni – Resovia Saltans, Szkoła Tańca Sportowego Aksel, ZPiT Bandoska, ZPiT Karpaty,  Taneczny Klub Sportowy Gasiek, Akademia Tańca Prima, grupy taneczne Rzeszowskiego Domu Kultury oraz Wokaliści Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Wieczorem, o godzinie 17:30 wystąpi zespół Somethingski.

  Następna scena ustawiona będzie przy Wieży Farnej (ul. 3 Maja). W tym miejscu, zaplanowane są zachwycające pokazy iluzjonistów oraz występy: Dziewczęcej Orkiestry Dętej Miasta Rzeszowa Fanfara działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury, Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek i Mażoretki Incanto działające przy Wojewódzkim Domu Kultury, Akademii Mażoretek Illusion oraz pokaz taneczny Szkoły Tańca Shantel. Ponadto usłyszymy wokalistów Rzeszowskiego Domu Kultury oraz Dominika Kindrat Vocal Studio.

  Impreza w tym czasie będzie się także odbywała przy Fosie Zamku Lubomirskich. Tam też na wszystkich czekać będzie Strefa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, malowanie wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Plastycznych oraz wiele innych atrakcji. Od bajkowego koła fortuny, przez warsztaty rękodzielnicze, zabawy z dawnych lat, po plenerowe rysowanie – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Z kolei dla miłośników średniowiecznej kultury odbędą się pokazy rycerskie, nie zabraknie też konkurencji dla publiczności i zabaw dla dzieci.

  W Galerii pod Ratuszem także będzie coś specjalnie przygotowane w tym czasie. Będzie to mianowicie wystawa malarstwa Leszka Kuchniaka. Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 2 maja, o godz. 18:00, a cała wystawa dostępna będzie do 14 maja. Co więcej na wystawę składa się 20 obrazów, a niektóre z nich nawiązują do rzeszowskiej Paniagi właśnie.

  Na parkingu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, będzie można także za darmo oddać dobroczynnie krew, a także zapisać się do bazy dawców szpiku. A wszystko to za sprawą akcji Motoserce organizowanej przez klub motocyklowy Steel Roses MC Rzeszów, która odbędzie się na terenie parkingu RARR.

  Oczywiście podczas trwania całej imprezy, od 1 do 3 maja nie zabraknie również wspaniałego jarmarku, z dostępnymi do kupienia wyrobami regionalnymi oraz rękodzielniczymi. A miejscem, gdzie będzie można kupić różne eksponaty będzie aleja Lubomirskich oraz aleja Pod Kasztanami. W sumie, na wszystkich uczestników tego święta czekać będzie kilkudziesięciu wystawców, w godzinach od 11 do 20.

  Na głównym rzeszowskim rynku, zagra koncert zespół „VIVA SANTANA” Cichoński – Torres Band. To będzie wyjątkowy program i show muzyczny Leszka Cichońskiego i mistrza instrumentów perkusyjnych Jose Torresa, stworzony aby uczcić muzycznie Carlosa Santanę. W repertuarze tego projektu znajdują się oprócz utworów Santany stanowiących klasykę gitarowego kunsztu, utwory nowe takie jak Smooth, oraz santanowskie wersje polskich przebojów jak „Podaruj mi trochę Słońca” grupy Bemibek i „Asfaltowe łąki” grupy ABC. Obecność w składzie świetnych muzyków – również jazzowych pozwala na bardzo kreatywne potraktowanie muzyki Carlosa Santany i ciekawe improwizacje, co czyni ten projekt wyjątkowym.

  Jeśli chodzi o wydarzenia towarzyszące, będą one zorganizowane w Muzeum Okręgowym, od 13 do 18, gdzie obejrzymy wystawę „Andy Warhol – przed i po” oraz inne zaplanowane prelekcje, wystawy, prezentacje, czy też kiermasz. Na ciekawe wystawy i warsztaty zaprasza również Muzeum Dobranocek, które już teraz przygotowuje moc atrakcji, szczególnie dla tych najmłodszych i dostępne będzie podczas Paniagi w godzinach od 9 do 17. Wystawy mają nazwy – „Muzeum Dobranocek – wspomnienia nie tylko dla dzieci”, „Disney – sto lat magii”, „Przygody Gąski Balbinki”. A podczas zajęć, dzieci poznają smerfy i będą mogły zaaranżować scenki związane właśnie z tą bajką. Będą też dostępne do oglądania tam też filmy animowane. Będzie można obejrzeć animacje sprzed lat, m. in. przygody Gąski Balbinki i Kurczaka Ptysia, Bolka i Lolka, Reksia, Misia Uszatka.

  Nie może cię zabraknąć na Paniadze, szczególnie jeśli mieszkasz blisko. To będzie prawdziwe majówkowe święto, którego nie możesz przegapić.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com