sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Połoniny” zaprasza na „Folklor – Duma Galicji”. To koncert wiosenny, zorganizowany na Politechnice!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Studencki Zespół Pieśni i Tańca „POŁONINY” jest perłą w koronie kultury i sztuki Politechniki Rzeszowskiej oraz miasta Rzeszowa. Zrodzony w listopadzie 1969 roku, ten zespół artystyczny jest nie tylko symbolem dziedzictwa folkloru, ale także inkubatorem talentów i ambasadorami polskiej kultury w kraju i za granicą. Za niedługo to właśnie ten rzeszowski zespół ludowy, na Politechnice Rzeszowskiej będzie miał swój wyjątkowy koncert. Zobaczymy tym samym tancerki i tancerzy w przepięknych tradycyjnych, ludowych strojach, którzy będą „wirować” po scenie w rytm folkowej muzyki. Organizatorzy i pomysłodawcy koncertu wiosennego pod nazwą „Folklor – Duma Galicji” razem z uczelnią, w której odbędzie się to artystyczne widowisko serdecznie zapraszają na występy.

  Wybierz się już 28 kwietnia, czyli w najbliższą niedzielę, albo o 15 albo o godzinie 18. Tancerze, ze względu na to, by mogła ich zobaczyć jak największa publiczność, zdecydowali wystąpić tego samego, jednego dnia dwa razy. Jeśli pragniesz zakończyć miesiąc kwiecień w ciekawy sposób, wybierz się wydarzenie. A cała widownia zostanie „porwana” przez tą grupę ludową w świat wspaniałego folkloru Galicji, oczywiście tanecznym krokiem.

  Zarezerwuj zatem wolne niedzielne popołudnie, i wybierz się do sali V1 Politechniki Rzeszowskiej (al. Powstańców Warszawy). Na wydarzenie to obowiązują bilety, które można dostać, wchodząc pod link https://bilety.io/Hd4tY albo  na https://tiny.pl/d95n8.

  Poznaj więcej informacji o zespole, który wystąpi już niedługo na rzeszowskiej uczelni

  Od samego początku aż do 1981 roku, duszą i siłą napędową zespołu była Alicja Haszczak – niezapomniana postać w świecie folkloru, pedagog i twórca, laureatka prestiżowej Nagrody im. O. Kolberga. To właśnie pod jej kierunkiem zespół „POŁONINY” kształtował się artystycznie, kultywując nie tylko tradycję, ale także wzbogacając ją o nowe, świeże interpretacje.

  Po Alicji Haszczak, nadeszła era Aliny Kościółek-Rusin, której talent i pasja przyczyniły się do dalszego rozkwitu zespołu. Jej prace sceniczne zdobywały uznanie zarówno na krajowych, jak i międzynarodowych festiwalach, czyniąc „POŁONINY” prawdziwą marką polskiego folkloru.

  Obecnie to Rafał Dyrda staje na czele zespołu, kontynuując dziedzictwo poprzedników i wprowadzając nowe, świeże spojrzenie na tradycję. Wraz z nim, Jacek Laska odpowiada za muzyczną stronę działalności, a Marcin Zych za organizacyjną.

  Repertuar „POŁONIN” to wspaniała podróż przez różnorodność polskiego folkloru – od tańców rzeszowskich, przez narodowe tańce polskie, aż po melodie i pieśni z regionów południowej i wschodniej Polski. To nie tylko przekaz kultury, ale także opowieść o historii, tradycji i ludziach, którzy ją tworzyli.

  Ale to nie tylko sztuka jest punktem kulminacyjnym działalności zespołu. Liczne nagrody i wyróżnienia, jakie zdobył na przestrzeni lat, świadczą o nieustającym profesjonalizmie i zaangażowaniu członków „POŁONIN”. Od lokalnych przeglądów po międzynarodowe festiwale, zespół zawsze prezentował najwyższy poziom wykonawstwa i artystycznej ekspresji.

  Prestiżowe wyróżnienia, takie jak Nagroda im. Oskara Kolberga, czy honorowe odznaki i listy gratulacyjne, które zespół otrzymał, to nie tylko dowód uznania dla jego działalności, ale także dla całego środowiska, które się w nim angażuje. To wspólne osiągnięcie, które czyni naszą kulturę bogatszą i bardziej dostępną dla wszystkich.

  Studencki Zespół Pieśni i Tańca „POŁONINY” to nie tylko zespół artystyczny. To nieodłączny element kulturalnego krajobrazu Rzeszowa i całej Polski. To świadek historii, ale także twórca nowych dziejów. Jego działalność to nie tylko odzwierciedlenie tradycji, ale także inspiracja dla kolejnych pokoleń artystów i miłośników polskiej kultury. Jeszcze raz, serdecznie zapraszamy na całe piękne widowisko w tym ludowym klimacie.

  Partnerem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com