wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Po raz trzeci, w Rzeszowie odbędzie się Podkarpacki Festiwal Patriotyczny im. mjr. Adama Kowalskiego. Co znajdzie się w programie imprezy?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Za nieco więcej niż jeden tydzień, bo 2 maja Rzeszów będzie szczególnie obchodził Dzień Flagi. Warto przypomnieć sobie, co to jest za święto. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to wyłącznie polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy. W tym czasie, organizowane są w całej Polsce różnego rodzaju akcje oraz manifestacje patriotyczne. W obchody tego święta włącza się również miasto Rzeszów. W jaki sposób?

  Tradycyjnie, po raz trzeci już Rzeszów głośno i z rozmachem świętować będzie właśnie 2 maja Dzień Flagi RP. Z tej okazji, główna impreza będzie się odbywała w zamkowej fosie, gdzie ustawiona będzie scena. Impreza rozpocznie się już od godziny 12:30, gdzie ulicami Rzeszowa przejdzie uroczysty przemarsz z Rynku do fosy zamkowej właśnie. A udział w nim weźmie między innymi Orkiestra Wojskowa w Rzeszowie. Dalej, o godzinie 13:00 uroczyście zostanie odśpiewany hymn. Nieco później rozpoczną się w tamtym miejscu koncerty.

  Zaprezentują utwory podopieczni z pracowni Dominiki Kindrat. O 14-tej rozpocznie się recital piosenek rozrywkowych w wykonaniu Roberta Uchwata. Trochę później, bo o godzinie 16:30 Centrum Sztuki Wokalnej zaśpiewa swój koncert pod nazwą „Naprzód do boju żołnierze”, pod kierownictwem dr Anny Czenczek.

  Dalej, godzinę później zagra Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek oraz zaprezentują się Mażoretki Incanto. O godzinie 18:00, wystąpią gwiazdy tego wieczoru, a mianowicie Izabela Szafrańska z zespołem, Marcin Sójka – gościnnie oraz Mateusz Witczuk, grając koncert „Niepodległej”. Podczas tego występu usłyszymy też wiersze mjr. Adama Kowalskiego w melorecytacjach.

  Na koniec, Rzeszów przygotowuje projekcję filmu „Powstaniec 1863”. A wydarzeniem towarzyszącym tego dnia będzie Rzeszowski Turniej Rycerski „Blaski Średniowiecza” łącznie ze stoiskami militarnymi oraz historycznymi. Więcej informacji znajduje się na dołączonym przez nas plakacie.

  Organizatorem Festiwalu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Festiwal sfinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. Zapraszamy!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com