wtorek, 28 maja, 2024
spot_img
+

  W 2023 roku ponad 7 tysięcy dzieci skorzystało z leczenia uzdrowiskowego. Jakie warunki trzeba spełniać, by wyjechać na taki turnus?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Czytając artykuł, dowiesz się między innymi o tym, jakie są procedury w wydawaniu skierowań do uzdrowiska dla twoich dzieci, jeśli nie są jeszcze pełnoletnie. Co trzeba zrobić, aby nastolatkowie wyjechali na takie turnusy? Jakie zabiegi wliczane są w cały pakiet oferty takich miejsc? Jakie choroby leczy się szczególnie w uzdrowiskach? O czym jeszcze trzeba koniecznie wiedzieć, przed wysłaniem swojego dziecka na taki wyjazd? Takie informacje oraz wiele innych przydatnych wiadomości poznasz, czytając tekst do końca.

  Na początek, warto wiedzieć, że twoje dziecko może wybrać się na turnus, szczególnie, gdy leczy się między innymi na następujące choroby, zaburzenia oraz dolegliwości: choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby ortopedyczno – urazowe, otyłość czy też choroby reumatologiczne.

  Nieodłącznym warunkiem wybrania się na turnus jest posiadanie skierowania od lekarza. Dziecko oczywiście musi być również ubezpieczone oraz musi mieć ukończony 3 rok życia. Jednak, o tym, czy twoja pociecha wyjedzie na turnus decyduje jednogłośnie lekarz. Dodajemy, że cały taki wyjazd jest absolutnie darmowy, sfinansowany przez NFZ. Co roku, z tej możliwości korzysta tysiące dzieci.

  Na ile twoje dziecko może się wybrać na taki leczniczy wyjazd?

  Tutaj mówimy już o pewnym podziale, na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne (od 3 do 6 roku życia) oraz na uzdrowiskowe leczenie szpitalne (od 3 do 18 lat). Przy pierwszym rodzaju turnusu, jego czas to 21 dni, a w tym zaplanowane są 54 zabiegi fizjoterapeutyczne (trzy dziennie). Jeśli chodzi o drugi turnus, tutaj twoje dziecko ma już więcej zabiegów, bo 66, ale czas trwania leczenia to 27 dni. Dodatkowo, podczas takiego pobytu na turnusie, dzieci mają zapewnioną naukę szkolną. Zatem, nie tylko wyjazdy są organizowane na wakacjach, ale też w ciągu całego roku szkolnego.

  Jaką ofertę mają uzdrowiska dla dzieci i młodzieży?

  Uzdrowiska przygotowują przeróżne zabiegi, a jest to: balneoterapia  – leczenie z użyciem surowca naturalnego, inhalacje, hydroterapia, ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, elektroterapia, kinezyterapia, masaż leczniczy, gimnastyka indywidualna i zbiorowa, edukacja dla zdrowia – nauka zdrowego stylu życia  (racjonalne żywienie, aktywność fizyczna).

  Jak wygląda procedura wydawania skierowania oraz samo oczekiwanie na przyjęcie na taki turnus? Jak to wszystko wygląda w praktyce? Masz już skierowanie, i co dalej?

  Pamiętaj, że od 1 lipca 2023 r. skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitacje uzdrowiskową jest wystawiane tylko w formie elektronicznej czyli tzw. e-skierowanie. To ważne – może je wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, również lekarz rodzinny. Następnie, lekarz przesyła je do Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dalej, skierowanie jest rejestrowane w oddziale wojewódzkim NFZ i oceniane przez lekarza specjalistę, który wskazuje kierunek leczniczy oraz zakres leczenia uzdrowiskowego. Następnie skierowanie trafia na listę osób oczekujących, gdzie kryterium przydzielania miejsc jest uzależnione od daty wpływu skierowania do oddziału wojewódzkiego NFZ. Aktualnie czas oczekiwania na wyznaczenie terminu i miejsca leczenia dla dzieci nie przekracza 3 miesięcy. Po ustaleniu terminu leczenia, oddział wojewódzki NFZ poinformuje pacjenta o tym przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację mojeIKP, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą. Status skierowania można również sprawdzić na specjalnej bezpłatnej „Przeglądarce skierowań na leczenie uzdrowiskowe”.

  Ile dzieci i młodzieży z Podkarpacia skorzystało z takiej oferty?

  „Liczba zrealizowanych skierowań dzieci z województwa podkarpackiego w 2023 roku to 471. Na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką dorosłych wyjechało 248 małych pacjentów, a na uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat wyjechało 223.”

  – informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

  Dzieci i młodzież, mogą uczestniczyć w takim turnusie na przykład w Rymanowie Zdroju, Rabce, Ciechocinku, Kudowie i Dąbkach.

  Jeśli masz więcej pytań otrzymasz odpowiedzi na nie, wchodząc na stronę internetową https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com