wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Jutro w południe startuje dwugodzinny spacer po mieście, na którym dowiemy się, jak wyglądał Rzeszów, za czasów Mikołaja Spytka Ligęzy!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Warto na początku dodać, że Mikołaj Spytek Ligęza urodził się w 1563 roku, zmarł w 1637 roku i dzięki zawartemu w 1584 małżeństwu z Elżbietą, wdową po Adamie Rzeszowskim, a następnie wykupowi pozostałych spadkobierców do 1605 stał się właścicielem całości Rzeszowa i otaczającego miasto klucza dóbr. Mikołaj Spytek Ligęza należał do tej części szlachty polskiej, która była nosicielem pozytywnych cech swojego stanu. Zostawił po sobie opinię dobrego gospodarza oraz hojnego fundatora kościołów, szpitali i przytułków dla biednych i starców. W latach 20. Ligęza ufortyfikował także okoliczne miejscowości budując szereg ziemno-drewnianych warowni m.in. w Mrowli, Świlczy, Krasnem i Malawie. Podczas następnego spaceru po mieście Rzeszowie, który odbędzie się już jutro i rozpocznie w południe, o godzinie 12:00, razem z przewodnikiem Jakubem Pawłowskim, wszyscy zebrani spacerowicze, przejdą się i poznają, jak wyglądał Rzeszów, za czasów życia tej jakże ważnej postaci dla naszego miasta.

  Spacer oraz sama jego tematyka została wymyślona w ramach obchodów 670-lecia powstania naszego miasta, czyli jego lokacji. Ale ta zorganizowana już jutro wycieczka będzie początkiem całego cyklu spacerów, które odbywać się będą pod nazwą „Szlakiem Znanych Rzeszowian”. Zatem wszyscy spacerowicze podczas następnych i kolejnych takich organizowanych wycieczek poznają kolejne ważne sylwetki ludzi, którzy szczególnie odznaczyli się czymś ważnym dla Rzeszowa i byli ściśle związani z nim. Na każdych takich spacerach przewodnik przybliży nam sylwetki tych właśnie ważnych postaci.

  Uczestniczenie w takiej wędrówce jest całkowicie darmowe i nie trzeba się na niego zapisywać. Wystarczy wygospodarować dwie godziny jutro, w sobotę, 13 kwietnia i wybrać się o godzinie 12:00 do Skweru im. ks. Józefa Hermana Osińskiego nad Wisłokiem, naprzeciwko Merkurego Market, po drugiej stronie rzeki.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com