środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Wizyta ministra finansów Andrzeja Domańskiego w Rzeszowie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Minister finansów, który przygotowuje reformę finansowania samorządów, odwiedził prezydenta Rzeszowa, Konrada Fijołka. Podczas konferencji na rzeszowskim Rynku, w towarzystwie radnych i kandydatów na radnych z ugrupowań Rozwój Rzeszowa i Platforma Obywatelska, omawiał planowane zmiany.

  Minister Finansów Andrzej Domański opowiadał o pracy reformą sposobów finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To będzie reforma, która będzie opracowana wspólnie z samorządami a nie obok nich- mówił minister. Według nowej ustawy finanse samorządów mają być stabilne i przewidywalne i co najważniejsze, niezależne od decyzji polityków w Warszawie. 

  Rząd Donalda Tuska odblokował  środki unijne. To setki miliardów unijnych środków, które w ciągu najbliższych lat trafią do polskiej gospodarki. Kluczową rolę odgrywa tu samorząd dlatego trzeba do niego wybrać ludzi odpowiedzialnych, którzy będą w stanie tymi środkami zmieniać kraj

  Andrzej Domański, minister finansów

  Prezydent podkreślił, że na szczęście sytuacja zakończyła się 15 października. Przypomniał również, że Koalicja 15 października narodziła się na rzeszowskim Rynku 15 marca, trzy lata temu, gdy spotkały się tu wszystkie siły prodemokratyczne. „Stąd dzisiaj za mną Państwo widzą ogromną liczbę kandydatów z demokratycznej siły Koalicji Obywatelskiej. Koalicji, która wspiera moją osobę w wyborach na Prezydenta Miasta Rzeszowa. To umocnienie demokratycznych samorządów na mapie Polski, a tym bardziej w naszym regionie.

  Wojewoda Podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, wyraziła opinię, że przez ostatnie osiem lat rola samorządów w Polsce została zepchnięta na margines za sprawą zmiany systemu podatkowego, znanego jako Polski ład. „Podział środków pomiędzy jednostki samorządu był bardzo upolityczniony. Zabierano wszystkim, a dawano tylko wybranym samorządowcom” – stwierdziła wojewoda, podając przykłady. „Zmiany wprowadzone przez rząd w latach 2019-2022 spowodowały drastyczne ograniczenie dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego, zwłaszcza tych pochodzących z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT” – kontynuowała. „Szacuje się, że samorządy tylko w latach 2021-2023 straciły dochody z udziału w PIT w wysokości 42 mld zł, z czego aż 12,1 mld zł przypadło największym miastom na prawach powiatu, w tym Rzeszowowi.

  Wojewoda podkreśliła, że Rzeszów bardzo ucierpiał z powodu takiego podejścia władz, jednakże nowy rząd pod wodzą Donalda Tuska, dzięki reformom, przywróci sprawiedliwy podział środków dla samorządów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com