środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Rzeszów otrzyma wysoką dotację z programu rządowego Maluch+

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszów, dołącza do miast, które skorzystają z wsparcia finansowego w ramach rządowego Programu Maluch+. Stolica regionu otrzymała 15 milionów złotych na budowę dwóch żłobków. W piątek 1 marca, w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, podpisano umowę dotyczącą przyznanej dotacji.

  Program Maluch+ istnieje od 2011 roku, mając na celu wspieranie tworzenia i utrzymania miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Jego działanie skupia się na promowaniu prorodzinnych rozwiązań, pobudzając jednocześnie rynek pracy. Program umożliwia rodzicom, zwłaszcza matkom, powrót na rynek pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Wsparciem objęte są zarówno żłobki publiczne, jak i niepubliczne, kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie.

  Na Podkarpaciu w latach 2011 – 2021 wydaliśmy na realizację programu ponad 84 mln zł. Ponad 90 procent placówek utworzonych przy wsparciu z tego budżetu funkcjonuje do dziś. Pomimo tego w naszym regionie nadal występują „białe plamy”, w których likwidacji ma pomóc kolejna edycja Malucha+ Podpisaliśmy 56 umów o łącznej wartości ponad 70 mln zł. Dziś parafujemy umowę na dofinansowanie dwóch zadań Gminy Miasta Rzeszów. Ich łączna wartość to prawie 34,5 mln zł, a kwota dofinansowania to 15 mln zł. Rzeszów z dodatkowych funduszy czerpie także realizując bony żłobkowe. Dzięki zaangażowaniu bonu, dopłaty z Malucha i środków rodzinnego kapitału opiekuńczego, samorządy mogą naliczać opłaty za pobyt dziecka w żłobku dla wielu rodziców na poziomie
  200-300 zł miesięcznie.

  Teresa Kubas- Hul, wojewoda Podkarpacki

  Obecnie na terenie Podkarpacia działa 269 placówek żłobkowych i klubów dziecięcych, oferujących 10 008 miejsc, z czego niemal 9000 powstało dzięki różnym edycjom Programu Maluch+.

  Program Maluch+ na lata 2022-2029, po raz pierwszy, czerpie finansowanie z funduszy unijnych. Źródła dofinansowania obejmują Krajowy Plan Odbudowy (KPO) oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).

  W pierwszym naborze tej edycji Programu, trwającym od stycznia do maja 2023 roku, wzięło udział łącznie 85 gmin i 38 podmiotów niepublicznych. W efekcie podpisano 56 umów o wartości łącznej 70,58 miliona złotych. Obecnie trwa etap podpisywania ostatnich umów z pierwszego naboru, dotyczących tworzenia nowych miejsc. Jednocześnie, od marca/kwietnia, rozpocznie się podpisywanie pierwszych umów dotyczących zapewnienia funkcjonowania tych miejsc. To z kolei pozwoli na obniżenie opłat ponoszonych przez rodziców za pobyt dzieci w placówkach niepublicznych.

  Bardzo dziękujemy za to wsparcie i cieszę się, że już następnego dnia po odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Programu Odbudowy Rzeszów otrzymuje tak znaczącą dotację.
  Jestem tym bardziej szczęśliwy, że jesteśmy miastem, w którym ciągle przybywa młodych ludzi, a co za tym idzie, żłobki, przedszkola i szkoły są bardzo potrzebne.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  Z wykorzystaniem dotacji Rzeszów wybuduje dwa żłobki: przy ul. Jachowicza, dla 190 dzieci oraz przy ul. Budziwojskiej, dla 183 dzieci.

  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podjęło decyzję o kontynuacji Programu, przeprowadzając trzy tury ciągłego naboru, zakończone ostatnią w piątek, 1 marca. W związku ze zmianami w Krajowym Planie Odbudowy dla Polski, program otrzyma teraz dodatkowe środki finansowe, a jego założenia zostaną zaktualizowane.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com