środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Sejmik województwa Podkarpackiego podsumował kadencję 2018-2023

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  To był wyjątkowy okres – tak jednomyślnie podsumowali uczestnicy spotkania, które miało miejsce w siedzibie urzędu marszałkowskiego, kończąc najdłuższą w historii kadencję samorządu terytorialnego.

  Konferencję podsumowującą działalność Samorządu Województwa Podkarpackiego w okresie 2018-2023 roku zdominowali przedstawiciele samorządu, instytucji podkarpackich, organizacji, uczelni, służb mundurowych oraz beneficjenci projektów unijnych. Wśród obecnych znaleźli się także poseł RP Ewa Leniart, wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż oraz była minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

  Samorząd województwa był reprezentowany przez marszałka Władysława Ortyla wraz z wicemarszałkiem Piotrem Pilchem, a także członków zarządu Annę Huk i Stanisława Kruczka. W spotkaniu uczestniczył również Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jerzy Borcz, oraz wiceprzewodniczący Jerzy Cypryś wraz z radnymi. Obecni byli także dyrektorzy departamentów urzędu marszałkowskiego oraz pracownicy.

  Te pięć i pół roku to długi, ważny czas, kiedy udało nam się wykorzystać dobrze środki europejskie, zaplanować wykorzystanie funduszy, które napłynęły z programów rządowych i także gospodarowaliśmy budżetem, który tworzy się właśnie na tej sali, gdzie obraduje nasz lokalny parlament.

  Mieliśmy bardzo dużo wyzwań, ale oprócz tego musieliśmy podążać tą normalną ścieżką pracy,  realizować codzienne obowiązki

  Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego

  Po oficjalnych wystąpieniach, marszałek Władysław Ortyl przedstawił prezentację, w której dokładnie podsumował kluczowe inwestycje i osiągnięcia w różnych dziedzinach – od gospodarki, poprzez infrastrukturę drogową i kolejową, aż po ochronę zdrowia, naukę i kulturę. Zaznaczył, że ostatnie lata były okresem dynamicznego wzrostu gospodarczego Podkarpacia, gdzie PKB rośnie szybciej niż średnia krajowa, zmniejszając dystans do lepiej rozwiniętych województw. Podkreślił także rekordowy budżet województwa na bieżący rok, plasujący się na szóstym miejscu pod względem wielkości wśród wszystkich regionów.

  Marszałek przedstawił również podsumowanie zakończonej perspektywy unijnej i Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, obejmującego kwotę 9,32 miliarda złotych. Wśród obszarów, które otrzymały największe wsparcie w poprzednim okresie, marszałek wymienił m.in.: pomoc dla przedsiębiorczości w wysokości 1,36 miliarda złotych, aktywizację zawodową, na kwotę 1,24 miliarda złotych, oraz blisko 1,2 miliarda złotych na poprawę efektywności energetycznej.

  Podczas prezentacji głównych obszarów działania samorządu województwa, marszałek Władysław Ortyl skoncentrował uwagę na różnych dziedzinach, obejmując m.in. infrastrukturę drogową. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 udało się wybudować 17 obwodnic miast oraz przeprowadzić znaczne modernizacje dróg wojewódzkich, co przyniosło ogromne korzyści dla regionu. Dodatkowe 2 miliardy złotych zostały przeznaczone na inwestycje w drogi i mosty z programów rządowych, wspierając projekty takie jak mosty w Jarosławiu i Stalowej Woli.

  Ważnym aspektem była również inwestycja w Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną o wartości 756 milionów złotych, finansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Marszałek podkreślił również rozwój portu lotniczego w Jasionce, który po raz pierwszy w historii przekroczył milion pasażerów.

  Marszałek Ortyl przedstawił również inwestycje w obszarze kultury, nauki, innowacji, edukacji, zdrowia i sportu. Przykładowo, w sferze kultury zainwestowano prawie 630 milionów złotych, z czego ponad 32 miliony przeznaczono na Zamku w Łańcucie. W dziedzinie nauki i innowacji powstały Podkarpackie Centrum Innowacji (100 mln zł) oraz Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” (ponad 94 mln zł). W obszarze ochrony zdrowia inwestycje obejmowały m.in. budowę Centrum Chorób Płuc (102 mln zł) i chirurgię robotyczną (27 mln zł).

  W zakresie turystyki, współpracy z organizacjami pozarządowymi i działań międzynarodowych, marszałek wspomniał o zaangażowaniu Podkarpacia w struktury takie jak Stowarzyszenie „NEREUS” i „Euromontana”, Konwencja Karpacka, Dom Polski Wschodniej oraz Europejski Komitet Regionów.

  Na zakończenie prezentacji, marszałek omówił planowane inwestycje, takie jak budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej (ponad 600 mln zł) i program RapSTEAM skierowany do uczniów. Następnie głos zabrali uczestnicy spotkania, w tym poseł RP Ewa Leniart, która podziękowała zarządowi województwa za długotrwałą współpracę. Druga część spotkania poświęcona była nowemu programowi regionalnemu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, a o szczegółach przekazał informacje Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym. Magnowski podkreślił, że nowy budżet programu, sięgający prawie 10 mld złotych, jest większy od poprzedniego. Znalazło się w nim ogromne wsparcie dla priorytetów takich jak kapitał ludzki, energia i środowisko, oraz zrównoważony rozwój terytorialny. Dyrektor przedstawił również harmonogram naborów wniosków, zaznaczając, że wszystkie programy regionalne są opóźnione, co oznacza konieczność szybszego wydatkowania większej puli środków.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com