środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Obchody 43. Rocznicy porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W niedzielę, 18 lutego, w Kościele Farnym w Rzeszowie rozpoczęły się uroczystości związane z 43. rocznicą Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Msza święta, celebrowana w intencji polskich rolników i suwerennej ojczyzny, stanowiła inaugurację tego wyjątkowego wydarzenia.

  Po zakończonej mszy świętej, złożono wieńce przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rynku oraz przy tablicy upamiętniającej miejsce strajku w 1981 roku w dawnej siedzibie Domu Kolejarza. Rocznicowe spotkanie zostało zorganizowane przez Stronnictwo Ludowe Ojcowizna RP oraz Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

  W uroczystościach uczestniczyli znamienici goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele samorządu województwa, takich jak członek zarządu Stanisław Kruczek i radny Karol Ożóg. Obecni byli również wybitni politycy, m.in. Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, Senatorowie RP Józef Jodłowski i Zdzisław Pupa, a także Poseł na Sejm RP Ewa Leniart. Wśród uczestników znaleźli się także przedstawiciele organizacji rolniczych oraz delegacja związku zawodowego NSZZ „Solidarność”. Ważnym aspektem było także liczne uczestnictwo mieszkańców Rzeszowa i okolic, którzy przybyli, aby wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

  Uczestniczę od lat we wszystkich tych spotkaniach z państwem i jest to nasze pierwsze wspólne, tych dwóch grup solidarności chłopskiej ojcowizny i rolników indywidualnych. Widocznie łączy nas wspólny wróg i pokazuje jak silni potrafimy być w jedności. Ten wspólny wróg stoi u naszych granic. Z jednej strony Putin, a z drugiej walka o nasze wartości

  Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego

  Rzeszowski strajk, włączając w to wcześniejszy strajk w Ustrzykach Dolnych (który został stłumiony przez ZOMO), trwał nieprzerwanie przez imponujące 52 dni. W sali widowiskowej Domu Kolejarza codziennie odbywały się msze święte, a uczestnicy protestu mieli tam również możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej. W tym miejscu odbywały się również czasem występy artystyczne. Infrastruktura strajkowa obejmowała różne dziedziny, takie jak strajkowa służba zdrowia, kuchnia, sekretariat oraz biuro przepustek. To wyjątkowe przedsięwzięcie trwało przez długi okres, stanowiąc silny symbol determinacji i jedności w dążeniu do postawionych celów.

  Kolejna część uroczystości miała miejsce w historycznym Domu Kolejarza w Rzeszowie. W ramach tego etapu wydarzenia odbyły się wykłady i prelekcje zaproszonych gości i ekspertów, którzy skoncentrowali się głównie na tematach związanych ze strajkami chłopskimi i ruchem solidarnościowym, analizując ich istotę i znaczenie. Po zakończeniu konferencji miało miejsce uroczyste wręczenie odznaczeń dla zasłużonych związkowców, noszących nazwę „W obronie polskiej ziemi”. To ważne wyróżnienie zostało przyznane jednostkom, które wnieśli znaczący wkład w obronę interesów polskiego rolnictwa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com