środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Wczoraj, przez ulice miasta Rzeszowa przeszli wierni, podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wydarzenie to zrzeszyło tłumy

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczorajszego wieczoru, 16 lutego, 2024 roku przez ulice, w centrum miasta Rzeszowa przeszli wierni, łącznie z kapłanami pod przewodnictwem bp Jana Wątroby. Od godziny 18:00 odbyła się tam plenerowa Droga Krzyżowa. Uczestniczy trzymali przyniesione ze sobą, zapalone świece, a ulicami, którymi przeszli wszyscy zgromadzeni były ul. Chopina, Aleja Lubomirskich, ul. 3-go Maja, Plac Farny. Trasa rozpoczęła się przy krzyżu Ofiar Komunizmu na placu Śreniawitów. Pielgrzymka, która podczas tej trasy odmawiała poszczególne stacje, dotarła finalnie do  docelowego miejsca – kościoła OO. Bernardynów. Tam też odbyła się uroczysta Msza święta, którą przewodniczył Biskup Ordynariusz, gdzie zgromadzili się wszyscy wierni. Był to także kulminacyjny moment modlitewnej pielgrzymki, będący zarazem czasem wdzięczności za pokonaną drogę duchową.

  Wieczór ten był bardzo szczególnym czasem, pełnym refleksji, duchowej zadumy nad ukrzyżowanym Jezusem Chrystusem. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej mają upamiętnić Mękę Pańską, jaka odbyła się 2 tysiące lat temu, od chwili skazania Go na śmierć aż po złożenie Jego do grobu. Katolicy modlą się, obchodząc 14 stacji, w okresie Wielkiego Postu, który trwa w tym roku od 14 lutego, a kończy się 28 marca.

  Takie plenerowe nabożeństwo ma przede wszystkim wymiar duchowy. Niesie ze sobą głębokie znaczenie, staje się miejscem refleksji nad przeszłością oraz wspólnego dzielenia się modlitwą. To symboliczne przejście staje się okazją do głębokiego skupienia i duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Przyniesione ze sobą świece były symbolicznym gestem, który tylko podkreślił atmosferę modlitewnej zadumy.

  Katedra Rzeszowska zaprasza wszystkich wiernych do uczestniczenia w najbliższy piątek, w Drodze Krzyżowej, o godz. 7:30, o godz. 16:30 dla dzieci, o 17:30 dla wszystkich, o 20:00 dla młodzieży oraz w niedziele o godz. 6:30 dla wszystkich. Jeśli chodzi o kościół OO. Bernardynów, takie nabożeństwo odprawiane będzie w poniedziałki, wtorki, w czwartki i piątki o godzinie 17:30. Parafia św. Jadwigi – Kościół Akademicki zaprasza na rozważanie czternastu stacji w piątki po rannej Mszy św. i o godz. 17:30,  a dla studentów w niedziele o godz. 19:30. Parafia Fara także zaprasza na Drogę Krzyżową, w każdy piątek o godz. 9 :00 i 17:30. Z kolei Kościół Świętego Krzyża w Rzeszowie odprawia takie nabożeństwa w piątki po Mszy św. o godz. 12:00 i o godz. 17:30.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com