Protest przewoźników na drogowych przejściach granicznych z Ukrainą, w tym na przejściu w Korczowej w naszym województwie, został tymczasowo odłożony do 1 marca.
W Warszawie organizatorzy trwających od 6 listopada 2023 r. protestów przed drogowymi przejściami granicznymi w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej podpisali porozumienie z ministrem infrastruktury, Dariuszem Klimczakiem.
Minister zaznaczył, że to porozumienie nie oznacza zakończenia dialogu, lecz wręcz przeciwnie. Rozpoczynają się teraz bardzo intensywne, konstruktywne rozmowy, których celem jest konkretny efekt – realizacja postanowień wynegocjowanych wcześniej – podkreślił Klimczak.
W odniesieniu do sytuacji w regionie wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, wypowiedziała się podczas spotkania z dziennikarzami.
Zawieszenie protestu nastąpiło wczoraj o godz. 15.00. Przejście w Korczowej zostało udrożnione i na ten moment w kolejce oczekuje 147 samochodów. Trochę więcej samochodów jest w Medyce – 698, ale to wynika z tego, że utrudnienia na przejściach granicznych na obszarze województwa lubelskiego czy w przypadku naszego województwa – w Korczowej spowodowały, że kierowcy wybierali przejście w Medyce . To w ciągu kilku dni się unormuje i odprawy będą dokonywane regularnie
Teresa Kubas- Hul, wojewoda Podkarpacki
Teresa Kubas-Hul zaznaczyła, że podpisane porozumienie obejmuje siedem punktów, a ustalenia zostały natychmiast przekazane stronie ukraińskiej.
W dokumencie znajdują się postanowienia dotyczące monitorowania realizacji uzgodnień między Polską a Ukrainą, obejmujące m.in. całkowite wyłączenie, na okres jednego miesiąca w ramach pilotażu, z systemu e-kolejki na DPG Malhowice-Niżankowice wszystkich pustych pojazdów powracających z Ukrainy. Innym zapisem jest wydłużenie okresu pobytu pojazdów ciężarowych zarejestrowanych za granicą na terytorium Ukrainy z 20 dni do 60 dni, a także ustanowienie równych zasad funkcjonowania e-kolejki dla przewoźników z Polski i Ukrainy.
Porozumienie obejmuje również kwestie związane z kontynuacją dialogu z Unią Europejską i przedstawieniem propozycji zmian w umowie między UE a Ukrainą, prac legislacyjnych zmierzających do zmian w prawie krajowym, wzmocnienia systemu kontroli polskich służb w zakresie wykrywania nieuprawnionych i nieobjętych umową UE-Ukraina przewozów oraz prowadzenia analiz w zakresie możliwości wsparcia finansowego.
Wojewoda podkarpacki wyraziła wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w zapewnienie bezpiecznego przebiegu protestu.