środa, 21 lutego, 2024
+

  „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” – taki tytuł nosi najnowsza książka, która jest dostępna także online!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Niedawno temu powstała bardzo ciekawa książka, w której znajduje się wiele interesujących, najważniejszych informacji o zabytkach razem z ich wnikliwymi opisami i wieloma zdjęciami w środku. A pomysł na to, by przygotować taką publikację, zrodził się w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa. Zbiór informacji o naszym mieście Rzeszowie jest dostępny w formie nie tylko papierowej (książki), ale też w wersji online (https://www.erzeszow.pl/pl/1073-zabytki-rzeszowa/68036-ciekawostki-o-rzeszowskich-zabytkach.html).

  Jak możemy się dowiedzieć, opracowanie to zawiera wnikliwą historię oraz znaczenie dla miasta takich obiektów, jak – rzeszowski Ratusz, wiele kamieniczek albo Rzeszowskie Piwnice. Poznajemy i dowiadujemy się, czytając przygotowany tekst na temat dawnego Rzeszowa, jak on wyglądał? Prześledzimy również architekturę wielu dzisiejszych, rzeszowskich budynków. Przeczytanie tej książki w wersji papierowej, bądź sięgnięcie po nią w wersji online, to wspaniała podróż w czasie po naszym mieście.

  Autorkami niniejszej publikacji są – dyrektor Edyta Dawidziak, Karolina Chomiczewska we współpracy z Dominiką Ziębą, która wspierała cały pomysł, z Biura MKZ.  Książka powstała, z potrzeby podarowania mieszkańcom Rzeszowa solidnej dawki wiedzy o ich mieście, w którym żyją i w którym mieszkają. Początkowe posty czy też artykuły o właśnie zabytkowych miejscach w naszym mieście pojawiały się na różnych serwisach, a spore zainteresowanie wielu osób sprawiło, że taka książka właśnie powstała.

  „Przygotowane przez autorki teksty, zredagowane są językiem fachowym, ale i przystępnym. Ich wartość podnosi fakt, że nie stanowią kolejnej kompilacji informacji od dawna dostępnych, lecz są pokłosiem ustaleń dokonywanych w ramach bieżącej działalności biura, tj. podczas oględzin obiektów zabytkowych, opracowania dokumentacji konserwatorskiej lub rozmów z właścicielami”

  – podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” zawierają aż 20 tekstów przede wszystkim na temat rzeszowskich, najważniejszych zabytków.

  „Książka ta ma na celu uświadomić czytelnikom, że każdy zabytek, niezależnie od jego klasy czy  powszechnego uznania, to prawdziwy świadek historii będący namacalnym materialnym świadectwem czasów minionych i ludzi, którzy powołali je do życia.”

  – podkreśla Edyta Dawidziak, Miejski Konserwator Zabytków

  Celem tej publikacji jest przybliżenie wszystkim, rzeszowianom, mieszkańcom pobliskich okolic, czy też turystom, jakie piękno, jaką historię oraz jakie zabytki posiada oraz kryje nasze miasto.

  Wszyscy, którzy są zainteresowani i chcą kupić taką książkę, mogą regularnie śledzić profil na Facebooku „Rzeszów – stolica innowacji”. Między innymi będą tam też organizowane konkursy, w których do wygrania jest właśnie ta książka.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com