niedziela, 25 lutego, 2024
+

  Współpraca Województwa Podkarpackiego i Kraju Preszowskiego trwa już 15 lat

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Przez ostatnie 15 lat Podkarpacie i Kraj Preszowski dzielą wspólne cele i projekty. Z tej właśnie okazji delegacja z Województwa Podkarpackiego odwiedziła Preszów.

  Marszałek Władysław Ortyl spotkał się z przewodniczącym Kraju Preszowskiego, Milanem Majerskim. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, w tym Maciej Ruczaj – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Słowacji wraz z zespołem, Zlata Šipošová – Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Ján Hudacký – Konsul Honorowy RP w Preszowie.

  Cieszymy się bardzo, że mogliśmy się dziś spotkać, szczególni w tym świątecznym już czasie. Ważne są podsumowanie i analizy tego co zrobiliśmy i planować co możemy zrobić w przyszłości. Bardzo się cieszymy z obecności pana ambasadora i państwa konsulów. Nasza kilkunastoletnia współpraca w dalszym ciągu powinna się rozwijać i wchodzić w nowe to obszary.

  Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego

  Podczas spotkania omówiono potencjalne obszary współpracy dotyczącej infrastruktury w obu regionach w ramach projektu Via Karpatia + R4, rozwoju turystyki, w tym turystyki rowerowej na pograniczu polsko-słowackim, wykorzystania instrumentu INTERREG jako wsparcia dla rozwoju regionalnego, oraz Strategii Karpackiej, również w kontekście odbudowy Ukrainy.

  Na zakończenie, marszałek zaprosił uczestników na projekcję filmu „Ulmowie. Błogosławiona Rodzina” w Preszowie. Prapremiera tego filmu, autorstwa Dariusza Walusiaka, miała miejsce 20 sierpnia 2023 roku w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Zaangażowanie Samorządu Województwa Podkarpackiego w promocję tego filmu stanowiło część działań związanych z ogłoszeniem przez Sejmik Województwa Podkarpackiego roku 2023 Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi na Podkarpaciu.

  Te piętnaście lat było współpracą bardzo intensywna. Widzimy, że najważniejsze są drogi ludzkie, drogi, które oznaczają życie. Nasze stosunki są bardzo przyjacielskie, a nasze spotkania mają wymiar koleżeński. Nasza najważniejszą droga jest Via Carpatia u nas nazywaną R4.

  Milan Majesky, przewodniczący Kraju Preszowskiego

  W spotkaniu uczestniczyli również radny województwa Antoni Pikul, dyrektor Kancelarii Zarządu UMWP Katarzyna Sołek, dyrektor Departamentu Kultury Robert Godek, a także Piotr Miąso – dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Bogdan Kaczmar– dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

  fot. Biuro Prasowe UMWP

  Następnie delegacja z Podkarpacia została zaproszona na spotkanie z Ambasadorem RP na Słowacji, Maciejem Ruczajem. Dyskusja dotyczyła ogólnej współpracy między państwami i wspólnych projektach, zwłaszcza dotyczących Strategii dla Karpat.

  Na zakończenie delegacji przedstawiciele Podkarpacia udali się na specjalną galę Kraju Preszowskiego w Teatrze im. Jonáša Záborskiego. Podczas uroczystości marszałek Ortyl odebrał Nagrodę Predsed Kraju Preszowskiego przyznaną Województwu Podkarpackiemu. Podkarpacie jest trzecim regionem, któremu przyznano tę nagrodę, a jednocześnie pierwszym regionem z Polski.

  fot. Biuro Prasowe UMWP
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com