sobota, 25 maja, 2024
spot_img
+

  Spaceruj po Rzeszowie, nie wychodząc z domu! Rzeszowskie Piwnice przygotowały specjalny spacerownik w wersji elektronicznej!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Spacery po Rzeszowie pod hasłem „Oko na miasto”, których organizatorem są Rzeszowskie Piwnice cieszą się dużą popularnością. Nic w tym w końcu dziwnego – piesze wycieczki po wielu zakątkach naszego miasta oraz odkrywanie jego tajemnic razem z profesjonalnym przewodnikiem są za każdym razem niezwykłą atrakcją dla samych rzeszowian, turystów, czy też osób, które mieszkają w regionie. Do tej pory zorganizowano bardzo wiele takich spacerów, szczególnie w okresie, kiedy na zewnątrz było ciepło i sprzyjała pogoda. Obecnie na dobre zaczęła się jesień, a to oznacza również i nadejście chłodniejszych dni. Z tego też względu, z myślą o wszystkich, którzy chcieliby przejść się ulicami miasta Rzeszowa, Rzeszowskie Piwnice przygotowały niespodziankę. Jest to spacerownik, a w zasadzie to trzy spacerowniki – książeczki w formie elektronicznej, dzięki którym możesz przejść się ulicami miasta bez wychodzenia z domu!

  Wszystkie trzy spacerowniki, które udostępniają Rzeszowskie Piwnice mają po około 40 stron. Przedstawiają dawny Rzeszów na zabytkowych, starych fotografiach razem z wnikliwymi opisami historii naszego miasta, Rzeszowa. Odkryjesz oglądając i czytając takie książeczki przede wszystkim jak wyglądał dawny Rzeszów. To także wspaniała lekcja historii. Wszystkie trzy spacerowniki są dostępne do pobrania, na stronie internetowej – https://rzeszowskiepiwnice.pl/zwiedzanie/oko-na-miasto-spacerowniki/?fbclid=IwAR2pLskVK8XFdFxU0T1PNWwz0dI4QNefB-Cg1kpZku3aC_Zxw1f1p2Pbw5s.

  Pierwsza publikacja ma tytuł „Tamten Rzeszów Kotuli”, druga – „Rzeszowska moderna”, z kolei trzecia książeczka to przewodnik pod nazwą „10 miejsc – 10 zdjęć – niezliczone historie”.

  Spacerownik zabierze cię w podróż w czasie, do okresu, w którym żyli nasi dziadkowie, pradziadkowie, a może jeszcze dawniejsze pokolenia?  W pierwszej publikacji pod tytułem „Tamten Rzeszów Kotuli” dowiesz się na przykład, od kiedy funkcjonuje rzeszowski rynek. Poznasz czym była dawniej Paniaga –  obecnie bardzo popularny festiwal w Rzeszowie, który rok w rok przyciąga tłumy i na którym organizowane są liczne występy artystyczne. Odkryjesz zakamarki Zamku, dowiesz się, gdzie leżało Jezioro Bernardyńskie, jak wyglądało dawniej Nowe Miasto oraz zagłębisz się w historię Starego Cmentarza. Odkryjesz, które obecnie ulice należały do „Kalinowszczyzny” oraz czym była Czerwona Brama i gdzie się znajdowała? Do każdego rozdziału dołączone są stare fotografie, które znacznie ułatwią tobie zwiedzanie Rzeszowa.

  Drugi spacerownik, pod nazwą „Rzeszowska Moderna” opowiada o architekturze modernistycznej, którą możemy rozpoznać w różnych budynkach po całym Rzeszowie. Publikacja ta zaczyna się od domu – willi należącej niegdyś do Edwarda Janusza, na Jagiellońskiej, w którym obecnie mieści się siedziba Rzeszowskiego Inkubatora Kultury, który co raz organizuje jakieś kulturalne wydarzenia, koncerty, wystawy czy też domówki. Ten przewodnik oprowadzi cię także po pięknych rzeszowskich kamieniczkach, które mają bogatą i długą historię. Do tego wszystkiego dołączone są stare zdjęcia, dzięki którym możemy obecnie porównać, jak wyglądał Rzeszów kiedyś, a jak wygląda dzisiaj.

  Ostatni, trzeci spacerownik pod hasłem „10 miejsc – 10 zdjęć – niezliczone historie” przedstawia dziesięć miejsc w naszym mieście, które były niegdyś charakterystyczne dla Rzeszowa. Między innymi poznamy Jezioro Bernardyńskie, rzeszowską rzekę, która kiedyś nazywała się Mikośką. Prześledzimy nieistniejący już pomnik grunwaldzki z 1910 roku i dowiemy się, gdzie dawniej leżał. Przespacerujemy się bez wychodzenia z domu przez rzeszowskie synagogi, czy przez most na Wisłoku. Dowiemy się, gdzie znajdowała się dawniej Czerwona Brama, Rzeszowska Targowica, Plac Dziadowski oraz Stary Rynek.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com