środa, 28 lutego, 2024
+

  Po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapewniono o przygotowaniu do zimy przez województwo Podkarpackie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Po przedstawieniu rekomendacji dla służb, wojewoda Ewa Leniart spotkała się z przedstawicielami mediów podczas briefingu prasowego, w którym zapewniła, że odpowiednie jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są doskonale przygotowane na nadchodzący sezon zimowy.

  Podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (WZZK) omówione zostały różne aspekty działań organizacyjnych, logistycznych oraz prewencyjnych, a także zagrożenia związane z nadchodzącą zimą. Członkowie zespołu poruszyli kwestie dotyczące gotowości sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do prowadzenia działań ratowniczych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym. Omawiano także działania prewencyjne prowadzone przez Policję w celu zwiększenia bezpieczeństwa publicznego, działania zabezpieczenia przeciwpowodziowego, inspekcje sanitarną, standardy utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej, a także działalność prewencyjno-kontrolną w zakresie poprawności utrzymania obiektów budowlanych. Warto też było zaznaczyć ocenę gotowości do usuwania skutków awarii lokalnych sieci energetycznych, które mogą być spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto, podczas posiedzenia omawiano gotowość Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) do prowadzenia działań ratowniczych w trudnych warunkach zimowych.

  Po zakończeniu posiedzenia, wojewoda Ewa Leniart, wspólnie z komendantem wojewódzkim Policji nadinsp. Dariuszem Matusiakiem, zastępcą komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzejem Marczenią, oraz kierownikiem Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW w Krośnie, Krzysztofem Jurczakiem, spotkali się z lokalnymi przedstawicielami mediów, aby udzielić informacji i odpowiedzieć na pytania związane z przygotowaniami do sezonu zimowego oraz działaniami mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa społeczności lokalnej.

  Służby wojewody Podkarpackiego podejmują szeroki zakres działań mających na celu zabezpieczenie pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym.

  Na obszarze województwa podkarpackiego działa 27 placówek, które udzielają tymczasowego schronienia osobom bezdomnym. W skład tych placówek wchodzą 14 schronisk dla osób bezdomnych, 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 5 noclegowni oraz 3 ogrzewalnie. Razem oferują one 815 stałych miejsc, które są dostępne na stałe zgodnie z regulaminem danej placówki. Dodatkowo, w przypadku ekstremalnie trudnych warunków pogodowych, te placówki są w stanie przyjąć dodatkowe 151 osoby, co łącznie daje 966 miejsc.

  W celu zapewnienia informacji i pomocy osobom potrzebującym, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło bezpłatną całodobową infolinię pod numerem 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje na temat placówek przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym, a także zgłosić sytuacje, w których ktoś znajduje się w potrzebie.

  Według ankiety przeprowadzonej w 2022 roku w ośrodkach pomocy społecznej i centrach usług społecznych w województwie podkarpackim, zidentyfikowano łącznie 1026 osób bezdomnych. Wśród nich największą grupę stanowili mężczyźni – 917 osób, co stanowi około 89% ogółu. Natomiast liczba bezdomnych kobiet wyniosła 109 osób, co stanowi około 11% ogółu.

  Komendant wojewódzki Policji, nadinspektor Dariusz Matusiak, podczas konferencji prasowej, zapewnił o gotowości podkarpackiej Policji do działań w sezonie zimowym. Omówił różne aspekty tych działań, w tym monitorowanie potencjalnych zagrożeń związanych ze zmianami pogodowymi oraz działania profilaktyczne i zapewnienie bezpieczeństwa osobom potrzebującym wsparcia, takim jak osoby bezdomne i samotne.

   Podkarpacka Policja jest przygotowana do wszelkiego rodzaju działań.  Codziennie w ramach służby zewnętrznej, czyli służby prewencyjnej ruchu drogowego będzie do dyspozycji mieszkańców około 2 900 policjantów. Mamy przygotowany również sprzęt do działań. Jeśli będzie taka potrzeba, zostaną zadysponowane kolejne siły policyjne tak, aby w sytuacjach kryzysowych zareagować w odpowiedni sposób 

  nadinsp. Dariusz Matusiak, komendant wojewódzki Policji 

  Należy podkreślić, że sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach wielo- i jednorodzinnych, to każdego roku okres zwiększonej liczby interwencji strażaków w domach i mieszkaniach, czyli tam, gdzie teoretycznie powinniśmy się czuć najbezpieczniej. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej odnotowują wtedy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. Najczęściej strażacy wzywani są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów.

  Zostały przeprowadzone inspekcje techniczne jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, do którego należą również jednostki ochotniczej straży pożarnej. PSP jest w pełni gotowa nie tylko do działań w okresie zimowym, ale przez cały rok, przez całą dobę, każdego dnia.

  st. bryg. Andrzej Marczenia zahetstępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com