poniedziałek, 6 maja, 2024
spot_img
+

    Oddaj krew w ramach „Wampiriady”. Akcja odbędzie się już dzisiaj od rana do południa, obok kina Helios, na al. Powstańców!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Wybierz się już dzisiaj, w poniedziałek od godziny 9:00 do 13:00 na szesnasty finał Jesiennej Edycji „Wampiriady”, na którą serdecznie zapraszamy! Specjalny autobus, w którym będzie można oddać krew czekać będzie na ciebie na parkingu przy Kinie Helios, na al. Powstańców Warszawy 14/14. Oprócz oddawania krwi dla osób, które jej bardzo aktualnie potrzebują – podczas trwania całej akcji będzie też didżej z muzyką, stoisko, na którym dowiesz się czegoś więcej o oddawaniu szpiku (DKMS), a także możliwość pomiaru tkanki tłuszczowej przez dietetyka, fryzjer czy pokaz Koła Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne i każdy, kto spełnia pewne kryteria może przyłączyć się do całej akcji.

    Pierwszy finał, szesnastej edycji „Wampiriady” odbył się  16 października bieżącego roku, w RCKiK w Rzeszowie, przy ul. Wierzbowej, w tych samych godzinach i przyniósł ogromną frekwencję. Oddać krew zgłosiło się aż 56 osób! Organizatorzy całego przedsięwzięcia mają nadzieję, że tym razem stoisko z oddawaniem krwi zapełni się jeszcze większą ilością ochotników!

    Dla wszystkich, którzy wezmą udział w akcji, oprócz tego są przewidziane upominki w formie voucherów, kuponów, zniżek, gadżetów, przekąsek od partnerów inicjatywy. Warto także wspomnieć, nie wiem czy wiesz, że dla bohaterów, którzy zdołają oddać krew, przysługuje dwa dni wolne od pracy, zajęć na uczelni czy w szkole.

    Kto odpowiada za przygotowanie całej akcji?

    W prowadzenie całej akcji zaangażowane jest Niezależne Zrzeszenie Studentów. Tworzy je spora grupa studentów, która lubi nieść pomoc innym. Co ciekawe, funkcjonuje już od ponad 40 lat i realizuje wszelkiego rodzaju projekty charytatywne, kulturowe oraz szkoleniowe. Organizacja ta zrzesza w sumie 3 tysiące członków – na 29 uczelniach. W Rzeszowie, na Uniwersytecie do grupy NZS należy ponad 50 studentów, którzy angażują się na przykład właśnie w akcję związaną z oddawaniem krwi.

    Czym jest „Wampiriada”?

    To akcja związana z charytatywnym oddawanie krwi. Przedsięwzięcie to organizowane jest przeszło od 1991 roku, w Polsce. Poza tym jest to cykliczna, ogólnopolska inicjatywa otwarta na wszystkich chętnych oddania krwi w celach dobroczynnych. Organizowany jest przy współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na kilkudziesięciu uczelniach w całej Polsce. Projekt ten odpowiada na nieustający niedobór krwi, która niejednokrotnie ratuje ludzkie życie.

    Kilka cennych wskazówek dotyczących oddawania krwi

    Jak przygotować się do oddania krwi? W ciągu doby poprzedzającej pobranie krwi należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki). Dobrze byłoby się odpowiednio wyspać, a zaraz przed oddaniem krwi spożyć lekki posiłek, w postaci na przykład kromki z chudą wędliną, albo dżemem. Należy także, jeśli jesteś palaczem, ograniczyć ich ilość. Nie należy zgłaszać się do oddanie krwi, jeśli jest się przeziębionym bądź chorym. Nie wolno także spożywać alkoholu w tym samym dniu pobrania krwi!

    Co zrobić bezpośrednio po oddaniu krwi?

    Na pewno trzeba będzie stosować się do zaleceń lekarza lub personelu fachowego pobierającego krew. Automatycznie, zaraz po pobraniu krwi należy uciskać miejsce, gdzie była pobrana. Tego samego dnia, zrezygnuj najlepiej z noszenia ciężarów. Zostań najlepiej pół godziny w miejscu, gdzie pobrano krew. Jeśli pojawi się jakiś obrzęd, zasinienie w miejscu wkłucia, należy albo stosować okłady z Altacetu, albo przykładać lód, a jeśli problem jest na tyle duży i widzisz u siebie, coś co cię zaniepokoi – zgłoś się niezwłocznie do lekarza rodzinnego. Dodatkowo unikaj ćwiczeń fizycznych tego dnia oraz pośpiechu. W miarę możliwości unikaj przebywania w pomieszczeniach, gdzie jest bardzo gorąco lub duszno.

    Do tego osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, osoby pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do swoich zajęć nie wcześniej niż 12 godzin po oddaniu krwi.

    A jak było na poprzednich edycjach „Wampiriady”?

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com