piątek, 3 maja, 2024
spot_img
+

    Przedstawiamy relację z 7. Nocnych Spotkań z Nauką, które odbyły się na Politechnice Rzeszowskiej. Było wiele pokazów naukowych!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Za nami 7. edycja Nocnych Spotkań z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej. Jest to wyjątkowa naukowa impreza, która za każdym razem przyciąga szczególnie dzieci, które ciekawe są pokazów naukowych, organizowanych przez tę uczelnię. Imprezę charakteryzuje to, że odbywa się ona w godzinach wieczornych oraz nocnych i za każdym razem przyciąga tłumy. Laboratoria uczelni w tym czasie odwiedza tysiące uczestników.

    Impreza organizowana jest już po raz siódmy. Wszyscy pasjonaci nauki przybyli 13 października do Politechniki Rzeszowskiej, by zobaczyć wszystko to, co przygotowała na ten dzień uczelnia. A bardzo wiele się działo! Tego dnia na zarówno rodziców z dziećmi, młodzież, i dorosłych czekały pokazy w laboratoriach – chemicznych, fizycznych, ale nie tylko. Można było sprawdzić się w pilotowaniu samolotu, w specjalnym symulatorze. Impreza trwała przeszło pięć godzin.

    Laboratoria wydziałowe tego wieczora stały się dostępne i otwarte dla wszystkich ciekawskich. Oprócz tego, naukowcy i studenci opowiadali o tym, jakie na co dzień badania prowadzą w tych pracowniach. Wszyscy, szczególnie dzieci słuchały tych opowieści z zapartym tchem.

    Zwiedzanie rozpoczęło się w budynku numer pięć. Najmłodsi mogli otrzymać darmową ulotkę i mogli zabawić się w poszukiwanie ośmiu naklejek rozmieszonych i ukrytych po wydziałach tej uczelni. Naklejki na koniec zwiedzania wymienić można było na dyplom i drobny upominek. Z powodu tego, że Politechnika jest bardzo rozległym budynkiem, przygotowano dla wszystkich zwiedzających interaktywną mapę uczelni, by uprościć poruszanie się po budynkach.  

    Na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury uczestnicy mogli się dowiedzieć m.in., dlaczego energia słoneczna jest tak ważna, dzięki czemu drogi i mosty są wytrzymałe oraz jak zaprojektować swój wymarzony dom. Z koeli na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa miłośnicy motoryzacji mogli spróbować swoich sił w symulatorze ciężarówki, sprawdzając m.in. drogę hamowania na śliskiej powierzchni i sztukę manewrowania w trudnym terenie. Mogli również wybrać się w podróż do magicznego świata spawania w wirtualnej rzeczywistości, które było jak wciągająca gra – ręce stały się magicznymi kontrolerami, a każdy precyzyjny ruch prowadził do stworzenia nowych cyfrowych połączeń.

    Wiele „wybuchowych” niespodzianek przygotował Wydział Chemiczny. Zwiedzający mogli się dowiedzieć m.in. czy można zmierzyć kolor i czym zajmuje się biotechnologia. Odbyły się także minipokazy druku 3D, „Chemiczny kameleon, wstrząśnięty błękit” oraz pokaz lasera, efektów optycznych czy fluorescencji. W wirtualną rzeczywistość można było się przenieść na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki. Prezentowano tam także m.in. proces powstawania wyładowań elektromagnetycznych, takich jak pioruny, oraz sposoby przesyłania sygnałów w światłowodach. Pracownicy Wydziału Zarządzania odkryli przed uczestnikami m.in. tajniki kryminalistyki oraz nowoczesnych technologii noktowizyjnych i termowizyjnych.

    Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” przygotowało wystawę mobilną i prezentowało eksponaty przedstawiające zjawiska nawiązujące do wystaw stałych PCN i haseł: „My, ludzie”, „Nasza cywilizacja”, „Świat wokół nas”. Wszystkiego można było dotknąć i wypróbować samodzielnie.

    Najmłodsi uczestnicy mogli rozwijać swoją kreatywność i manualne umiejętności w ramach warsztatów Lego zorganizowanych przez Rzeszowską Grupę IT. Studenci z Koła Naukowego Euroavia Rzeszów prowadzili warsztaty z projektowania i konstrukcji modelu samolotu oraz demonstrowali pasjonatom lotnictwa bezzałogowe samoloty udźwigowe, które sami skonstruowali. Opowiadali także o swoich przygodach i sukcesach na międzynarodowych zawodach. Ci, którzy marzą o rywalizacji na torze wyścigowym Formuły, mogli spotkać zwycięzców zawodów Formuły i dowiedzieć się wszystkiego o konstrukcji bolidu. Studenci PRz Racing prezentowali również bolid wyścigowy.

    Teatr wysokich napięć

    Najbardziej wyczekiwaną atrakcją Nocnych Spotkań z Nauką był „Teatr wysokich napięć”. Do tego widowiskowego spektaklu wykorzystany został jeden z największych w swojej klasie transformatorów Tesli. Kilkumetrowe wyładowania, które w rytm muzyki rozświetlały mrok, wzbudziły zachwyt widowni.

    Nocne Spotkanie z Nauką było koordynowane przez Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej Politechniki Rzeszowskiej z aktywnym udziałem kilkudziesięciu pracowników i studentów całej uczelni. Projekt finansowany jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com