piątek, 17 maja, 2024
spot_img
+

    Znamy zespoły, które zaprezentują się podczas 39. Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego najpierw w Trzcianie, a potem w WDK!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Przed nami finał 39. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego. Do  6 października 2023 roku, wszystkie chętne zespoły ludowe mogły zgłaszać chęć udziału w konkursie. W tym roku zgłosiło się aż 17 zespołów (w tym 4 dziecięce) i 18 par tanecznych z województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Będzie to ponad 500 tancerzy z całej Polski, którzy z pieczołowitością będą prezentować folklor swojego regionu. Zaprezentują się już 21 października, czyli w nadchodzącą sobotę w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie, a te najlepsze zespoły pokażą się dzień później, 22 października w Wojewódzkim Domu Kultury podczas Koncertu Galowego, w Rzeszowie na ul. Okrzei.

    Pierwszego dnia, w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy, niedaleko Trzciany zaprezentują się zgłoszone odpowiednio wcześniej zespoły ludowe, o godzinie 9:00 w dwóch kategoriach – duety oraz całe grupowe zespoły, a także będą mogły wystąpić również dzieci w kategorii „taneczne zabawy dziecięce”. Z kolei następnego dnia, najlepsze zespoły, które zostaną docenione dzień wcześniej, zaprezentują się 22 października, o godzinie 11:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie podczas Koncertu Galowego. Laureaci, po prezentacji, otrzymają nagrody.

    Główną misją całego konkursu jest promowanie folkloru w całej Polsce, ponieważ udział w organizowanych rozgrywkach mogą wziąć zespoły ludowe z całej Polski. Jest to konkurs ogólnopolski, który organizowany jest nieprzerwalnie od 1984 roku. Za każdym razem gromadzi często też i tych młodszych miłośników oraz pasjonatów tańców ludowych. Dzięki nim oraz ich działalności tradycja, dawna kultura ludowa oraz stare obrzędy ludowe nie zanikają, a wręcz na odwrót – przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Konkurs ten gromadzi nie tylko tancerzy ludowych, ale także muzyków grających na różnych instrumentach muzycznych oraz wokalistów – śpiewaków, wykonujących dawne, ludowe przyśpiewki, które są charakterystyczne dla danego regionu.

    Dodajemy, że konkurs dofinansowany jest z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dodatkowo wydarzenie wspiera finansowo Marszałek Województwa Podkarpackiego.

    Każdy może przyjść, by pokibicować. Wstęp jest darmowy dla publiczności.

    Zatem prezentujemy wszystkie zespoły, które zakwalifikowały się do pierwszego etapu!

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com