czwartek, 23 maja, 2024
spot_img
+

  Dworzec PKS najbardziej obniżającym atrakcyjność Rzeszowa według raportu UR

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Naukowcy i studenci z Uniwersytetu Rzeszowskiego przeprowadzili w ostatnim czasie (od 15 maja do 6 lipca 2023 roku) badania dotyczące wizerunku Rzeszowa. Wzięło w nim udział ponad 1200 nie tylko samych rzeszowian, ale też przyjezdnych turystów, czy w końcu osób spoza naszego regionu. Do tego przeprowadzone badanie miało dwie formy i wersje – „papierową” oraz „online”. Jak się okazało, uczelnie wyższe w największym stopniu są najlepszą wizytówką Rzeszowa, a zaraz po nich, popularne jest lotnisko w Jasionce. Następnie pozytywny wizerunek Rzeszowa zapewniają galerie handlowe, kolejno w malejącej kolejności – przedsiębiorstwa, organizacje biznesowe oraz gospodarcze, wojsko, administracja samorządowa, szkoły, kościoły oraz organizacje non profit.

  Z kolei jeśli chodzi o prognozy na przyszłość, według ankietowanych najlepszą wizytówką Rzeszowa będą podobnie, jak w badaniu wcześniejszym – uczelnie, dalej – lotnisko, przedsiębiorstwa, następnie współpraca z zagranicą, fundusze europejskie, organizacje biznesowe i gospodarcze, wojsko, galerie i centra handlowe, administracja samorządowa, szkoły, organizacje non profit oraz w najmniejszym stopniu – kościoły.

  Jak się okazuje, administracja samorządowa, będzie w przyszłości dużo mniej decydowała o atrakcyjności Rzeszowa, ponieważ obecnie z 15% jej popularność prawdopodobnie spadnie na 10%.

  Dzięki wynikom zorganizowanych badań można się było dowiedzieć czegoś ciekawego o Rzeszowie, a dokładniej tego, jak postrzegają to miasto osoby, które odwiedziły je kiedykolwiek. Większość ankietowanych osób odpowiedziała, że Rzeszów jest dynamicznym, rozwijającym się miastem ze sporym potencjałem naukowym oraz gospodarczym. Szczególnie szeroko rozwinięta jest tutaj infrastruktura. W Rzeszowie jest też bezpiecznie, a mieszkańcom żyje się tutaj dobrze.  

  Szczególnie, warte uwagi są organizowane licznie imprezy kulturalne, artystyczne, czy też sportowe. A jeśli chodzi o minusy życia w stolicy Podkarpacia, to często są tutaj korki, a samo miasto szczególnie w godzinach porannych oraz popołudniowych (godzina 15) jest bardzo zatłoczone.

  Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że na rozwój miasta obecnie wpływ mają studenci, inwestorzy, czy też przedsiębiorcy. Nic w tym dziwnego, w końcu edukacja oraz biznes w obecnych czasach to dwa niezwykle ważne filary, w które warto się angażować, by podnieść poziom życia mieszkańcom miasta.

  Symbolem Rzeszowa, ankietowani odpowiedzieli zgodnie, jest Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Mimo tego, bardzo popularne jest także lotnisko w Jasionce, Galeria Rzeszów, okrągła kładka dla pieszych, Millenium Hall, studnia na rynku i Most Tęczowy. Także godne uwagi są rzeszowskie Bulwary, na których można doskonale szczególnie latem odpocząć, czy trasa biegnąca wzdłuż Wisłoka ze ścieżkami dla rowerzystów oraz ławeczkami. Za wizytówkę naszego miasta odpowiada także fontanna multimedialna, Rzeszowskie Piwnice i tętniące w nim życie kulturalne razem z podziemną trasą turystyczną, Zamek Lubomirskich, czy Hala Sportowo-Widowiskowa na Podpromiu.

  Jeśli chodzi o miejsca, które obniżają atrakcyjność miasta są to: dworzec autobusowy, według niektórych – Pomnik Czynu Rewolucyjnego, korki, zaniedbane osiedla oraz budynki, szczególnie te w centrum miasta, mała ilość zieleni, czy miejsc do odpoczynku, Hala Targowa. Według respondentów – miejsca mało przyjazne i mało atrakcyjne to także osiedle Baranówka, stadiony Stali Rzeszów i Resovii oraz dworzec kolejowy i jego okolice.

  Od momentu wojny na Ukrainie, studenci zauważyli również, że Rzeszów stał się bardziej rozpoznawalnym miastem na mapie całej Polski. Stolica Podkarpacia stała się też miejscem schronienia dla migrantów oraz jest bardziej znacząca pod względem politycznym.  

  Najogólniej mówiąc, Rzeszów jest przyjaznym miejscem z perspektywy nie tylko jego mieszkańców, ale też wszystkich innych osób które kiedykolwiek je odwiedziły. Według ankietowanych, miasto jest zadbane, ciągle się rozwija, szczególnie w obszarach dotyczących biznesu czy nauki i staje się coraz bardziej rozpoznawalne.

  Podsumowując, Rzeszów ma dużo pozytywnych cech oraz atutów, które przyciągają szczególnie turystów. Mieszkańcom  z kolei żyje się tutaj spokojnie i dobrze. Zorganizowana ankieta może być podpowiedzią dla władz lokalnych, odnośnie tego, co jeszcze warto by było zmienić, by wszystkim żyło się tutaj jeszcze lepiej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com