piątek, 8 grudnia, 2023
+

  II Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym deszczu, zapał uczestników nie został załamany podczas II Otwartego Turnieju Strzeleckiego im. mjr. Józefa Rzepki, który odbył się 24 września.

  Organizatorem tego wydarzenia był powiat rzeszowski, a jego reprezentantem był Pan Marek Sitarz, Wicestarosta Rzeszowski. Wraz z zaproszonymi gośćmi, Panią Ewą Leniart, Wojewodą Podkarpackim, oraz Panem Andrzejem Ożogiem, Burmistrzem Gminy i Miasta Sokołów Małopolski, rozpoczęli oni zmagania turniejowe poprzez swoje przemówienia. Pomimo trudności pogodowych, duch współzawodnictwa i zaangażowanie pozostały nienaruszone.

  Po omówieniu zasad i przebiegu konkurencji oraz kwestiach bezpieczeństwa, przystąpiliśmy do strzelań turniejowych. Program obejmował dwie konkurencje strzeleckie: pistolet i karabin sportowy. W zawodach wzięło udział łącznie 68 uczestników, reprezentujących nie tylko powiat rzeszowski, ale również kolbuszowski, leżajski, łańcucki oraz Rzeszów. W kategorii dzieci i młodzież wzięło udział 21 osób, w kategorii kobiet 9 pań, a także 38 mężczyzn. Ciekawym jest to, że najmłodszy uczestnik miał zaledwie niecałe 13 lat, a najstarszy liczył 72 lata. Co więcej, wyniki uzyskane w różnych kategoriach były bardzo zbliżone, co potwierdza, że strzelectwo jest sportem, który może być uprawiany przez osoby w różnym wieku, niezależnie od płci czy ewentualnych dysfunkcji ruchowych.

  W II edycji turnieju zauważalna była jeszcze większa determinacja uczestników, co przełożyło się na wyższy poziom osiąganych wyników. Wyniki tych zawodników pokazują, że nie przypadkowo stanęli na podium. To wynik wieloletniej pasji, którą realizują dzięki indywidualnym treningom i udziałowi w różnych formach współzawodnictwa strzeleckiego.

  Oprócz promowania strzelectwa sportowego i rozwijania pasji, zawody mają także na celu upamiętnienie postaci majora Józefa Rzepki, bohatera Armii Krajowej i żołnierza wyklętego. Patron turnieju, Józef Rzepka, urodził się w Bratkowicach 22 grudnia 1913 roku. Ukończył tam szkołę powszechną oraz I Gimnazjum w Rzeszowie. Studiował także prawo na Uniwersytecie Warszawskim i angażował się w działalność ruchu ludowego. W czasie okupacji pełnił wiele ważnych funkcji w AK, a po wojnie działał w organizacjach antykomunistycznych. Został aresztowany i skazany na śmierć, a jego śmierć przypada na 1 marca 1951 roku. Obecnie ta data obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  W swoim przemówieniu powitalnym, Pan Wicestarosta Rzeszowski zwrócił uwagę na liczne dzieci i młodzież biorącą udział w turnieju. Pani Wojewoda podkreśliła jego patriotyczny charakter oraz znaczenie umiejętności strzeleckich dla naszej narodowej obronności. Natomiast Pan Burmistrz poinformował nas o tym, że Gminna Strzelnica Sportowa „Partyzant” w Sokołowie Małopolskim to nie tylko miejsce organizacji imprez sportowych i rekreacyjnych, ale także miejsce, w którym różne formacje mundurowe, włączając w to pododdziały Armii Stanów Zjednoczonych, prowadzą swoje ćwiczenia strzeleckie.

  Impreza odbywała się pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka.

  Laureaci II Otwartego Turnieju im. Majora Józefa Rzepki:

  Kategoria kobiet

  I Wiktoria Plis (184 punkty)

  II Karolina Suska (183 punkty)

  III Justyna Haba (180 punktów)

  Kategoria wiekowa 13 – 18 lat

  I Kaja Salach (183 punkty)

  II Grzegorz Kraska (179 punktów)

  III Weronika Kubiś (173 punkty)

  Kategoria mężczyzn

  I Zbigniew Dziuba (188 punktów)

  II Karol Kozub (184 punkty)

  III Grzegorz Leja (181 punktów)

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com