sobota, 30 września, 2023
+

  Nowoczesne pociągi przyjechały na Podkarpacie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Do Rzeszowa dotarło pięć nowych pociągów, specjalnie wyprodukowanych na zamówienie województwa Podkarpackiego. Te nowoczesne pojazdy są przeznaczone do użytku na regionalnych trasach, co poprawi komfort podróży pasażerów w regionie.

  To tylko część większego zakupu, jaki Zarząd Województwa Podkarpackiego dokonał na potrzeby mieszkańców i podróżujących na liniach kolejowych Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. W sumie na Podkarpacie trafi 12 nowych, wygodnych składów kolejowych, co stanowi duży krok w modernizacji i rozwijaniu lokalnej infrastruktury kolejowej.

  We wtorek 12 września na dworcu Rzeszów Główny odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania pięciu nowych pociągów, specjalnie dostarczonych na zamówienie województwa Podkarpackiego.

  Historia tego zakupu sięga lipca 2022 roku, kiedy Zarząd Województwa Podkarpackiego podpisał dwie umowy na dostawę dwunastu pojazdów kolejowych przez firmę Newag S.A. z Nowego Sącza. Wartość tych umów przekroczyła 415 milionów złotych.

  Pierwsza z umów, o wartości 263,22 milionów złotych, zakładała dostarczenie na Podkarpacie ośmiu pojazdów szynowych IMPULS 2 typu 31WE w wersji czteroczłonowej, wraz z symulatorem jazdy do szkoleń maszynistów, dokumentacją techniczną oraz usługą serwisową. Umowa ta zapewnia także 6-letnią gwarancję na pojazdy. Każdy z tych pociągów może pomieścić 400 pasażerów, w tym 192 na miejscach siedzących, a dodatkowo są one klimatyzowane, dostosowane dla osób niepełnosprawnych i wyposażone w systemy dynamicznej informacji. W ramach tej umowy zostanie także dostarczony stacjonarny symulator jazdy, który trafi do zaplecza technicznego PKA, w sąsiedztwie stacji Rzeszów Staroniwa, co znacząco usprawni proces szkolenia maszynistów.

  Druga umowa, o wartości 152,44 milionów złotych, dotyczy dostawy 4 trójczłonowych dwunapędowych zespołów trakcyjnych tzw. hybryd, które mogą pracować zarówno na zasilaniu sieci trakcyjnej, jak i na ekologicznych silnikach.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com