środa, 28 lutego, 2024
+

  Koalicja Obywatelska chce zmian w systemie polskiej edukacji

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Koalicja Obywatelska w poniedziałek 4 września zorganizowała konferencję prasową, tuż przed wejściem I Liceum Ogólnokształcące im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie. Tematem spotkania była Edukacja.

  Tematem konferencji prasowej była edukacja i jak obecna partia rządząca zniszczyła w Polsce edukację. W spotkaniu wzięli udział europosel Elżbieta Łukacijewska, poseł Krystyna Skowrońska, poseł Paweł Kowal i wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kazimierczak.

  Rządzący ministrowie edukacji z partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – Anna Zalewska, Dariusz Piontkowski i Przemysław Czarnek – pozostawili polską edukację w trudnej sytuacji, co można ocenić obiektywnie i krytycznie.

  Podstawy programowe stały się zbyt teoretyczne i przeciążone w stosunku do liczby godzin i możliwości percepcji uczniów. Reformy wprowadzone przez Zalewską i zmiany Czarnka, takie jak program HIT, przyniosły pewne kontrowersje.

  Pojawiła się tendencja do ideologizacji szkolnictwa, gdzie szkoły miały kształtować posłusznych obywateli głosujących na PiS. Przykładem jest projekt HIT Roszkowskiego i próba wprowadzenia Lex Czarnek 1,2,3, co spotkało się z opozycją i sprzeciwem społeczeństwa.

  Sytuacja w szkołach średnich pogorszyła się, głównie z powodu likwidacji gimnazjów. Teraz 5 roczników w liceach skupiają się w przeładowanych klasach, a nauczyciele pracują na podwójnych etatach.

  Kryzys kadrowy jest wynikiem niskich płac w edukacji i ogólnego stosunku PiS do tej dziedziny. Brakuje przede wszystkim pedagogów, psychologów i nauczycieli różnych specjalności. Wielu nauczycieli jest zniechęconych do pracy w szkole z powodu niskich zarobków.

  Pandemia przyczyniła się do nasilenia kryzysu psychicznego u dzieci i młodzieży. W wielu miejscowościach brakuje psychologów w szkołach, co utrudnia dostęp do pomocy psychologicznej.

  Brak odpowiedniego finansowania edukacji jest problemem, gdyż samorządy muszą coraz więcej dołożyć do edukacji, a subwencja oświatowa nie wystarcza na pokrycie kosztów wynagrodzeń.

  Po likwidacji gimnazjów zwiększyła się różnica edukacyjna między dużymi miastami a wsią.

  Wzrost liczby uczniów uczących się w szkołach prywatnych i edukacji domowej jest zauważalny. To może wynikać z braku zaufania do systemu publicznego. Korepetycje stają się powszechne i generują dodatkowe koszty dla rodziców.

  Kuratorzy stały się narzędziem MEiN do kontroli i zastraszania dyrektorek i dyrektorów szkół, co może wpływać na niezależność i autonomię placówek edukacyjnych. W ramach alternatywy dla obecnej sytuacji w edukacji można rozważyć kilka kluczowych zmian:

  • Odpolitycznienie szkoły i skupienie na praktycznym nauczaniu, wolnym od ideologii, które jest tworzone i zatwierdzane przez ekspertów i nauczycieli praktyków.
  • Zapewnienie równych szans poprzez oferowanie szerszej gamy bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych i wsparcie szkół oraz nauczycieli w rozwoju zdolności uczniów.
  • Podniesienie płac nauczycieli, co może przyciągnąć lepszych pedagogów i poprawić jakość edukacji.
  • Skupienie się na kształtowaniu umiejętności miękkich, pracy w grupie, komunikacji i krytycznym myśleniu, aby przygotować uczniów do wyzwań XXI wieku.
  • Zachowanie autonomii w wyborze zajęć pozalekcyjnych i współpracy z organizacjami pozarządowymi przez rodziców i nauczycieli, a nie polityków czy kuratorów.
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com