poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Łańcucki dworzec PKP nosi imię Rodziny Ulmów

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Od środy 30 lipca, stacja kolejowa PKP w Łańcucie będzie nosić imię Rodziny Ulmów. Uroczystość nadania imienia stanowi istotne wydarzenie, które wpisuje się w działania podejmowane przez Komitet Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.

  W przedsięwzięciu uczestniczyli przedstawiciele województwa, w tym marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch. Dworzec kolejowy w Łańcucie oficjalnie został nazwany imieniem Rodziny Ulmów, bohaterów II wojny światowej, którzy poświęcili swoje życie za ukrywanie żydowskich rodzin w czasie niemieckiej okupacji. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci, w tym nienarodzone dziecko, zginęli tragicznie 24 marca 1944 roku w Markowej. W 1995 roku zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a w 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny tej wyjątkowej rodziny. Cała ceremonia beatyfikacyjna rodziny Ulmów odbędzie się ostatecznie 10 września 2023 roku w Markowej. Związane z tym wydarzeniem mają miejsce różnorodne aktywności towarzyszące.

  Przypominamy sylwetki członków  rodziny Ulmów dlatego, że są częścią polskiej historii. Historii kraju znajdujący się w sercu Europy, który w XX wieku miał bardzo trudne doświadczenia. Okres II wojny światowej został naznaczony ofiarami wielu Polaków, którzy – poddani ogromnym represjom – zdecydowali się na to, by zachować człowieczeństwo i miłosierdzie wobec tych, którzy potrzebowali pomocy, ponieważ czekała ich zagłada. Polacy, świadomi ryzyka i zagrożeń, troszcząc się o własną przyszłość i los własnych dzieci, byli na tyle odważni i zdeterminowani, aby zachować właściwą postawę . Nie przechodzić obojętnie wobec ludności żydowskiej, która prosiła o chleb, schronienie. W gronie wielu tysięcy Polaków, którzy umieli zachować się właściwie wyjątkowi są przedstawiciele rodziny Ulmów.  Ale trzeba pamiętać  o tym, że są oni reprezentantami tych wszystkich, którzy tę pomoc Żydom świadczyli. Niezwykle istotne jest z perspektywy narodu, by kultywować pamięć o swoich bohaterach. To fundament, na którym można budować silne państwo, które będzie mieć dobrą przyszłość, ponieważ warunkiem takiej przyszłości jest pamięć o przeszłości, także tej tragicznej.

  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

  W celu skoordynowania tych działań oraz upowszechnienia wiedzy o dziedzictwie Rodziny Ulmów oraz o pamięci wszystkich Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów spod okupacji niemieckiej, Prezydent Andrzej Duda utworzył międzyinstytucjonalny Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.

  Podczas uroczystości związanej z propagowaniem informacji o Rodzinie Ulmów zaangażował się także krajowy przewoźnik pasażerski, firma z Grupy PKP – PKP Intercity. W lipcu tego roku na Dworcu Centralnym w Warszawie odbyła się prezentacja lokomotywy PKP Intercity z wyjątkowym wzornictwem, upamiętniającym losy Rodziny Ulmów. Ta specjalna lokomotywa prowadzi pociągi PKP Intercity kursujące z Polski do stolicy Niemiec. Narodowy przewoźnik stworzył również specjalne okładki na bilety pasażerskie z grafiką oddającą hołd Rodzinie Ulmów.

  Decyzją programu nadawania wybranym dworcom kolejowym imion wybitnych Polaków, realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe S.A., Dworzec Kolejowy w Łańcucie przyjął imię Rodziny Ulmów. W ramach tego programu brane są pod uwagę różnorodne osiągnięcia, zakresy zaangażowania oraz zasługi dla suwerennej Polski, obejmujące różne okresy wielowiekowej historii kraju. Dworzec Centralny w Warszawie był pierwszym, który otrzymał imię w ramach tego programu. Obecnie, włączając stację w Łańcucie, już 14 dworców kolejowych PKP ma swoich patronów.

  Spotykamy się dziś w związku ze szczególnym wydarzeniem. To kolejna „cegiełka” Grupy PKP dołożona do szeregu wydarzeń związanych z beatyfikacją rodziny Ulmów. Dworzec kolejowy w Łańcucie znajduje się tuż obok miejscowości, w której w 1944 roku rozegrał się dramat. To właśnie mieszkająca w Markowej Rodzina Ulmów została zamordowana za chęć pomocy swoim sąsiadom, których w czasie wojny czekał straszliwy los. Ulmowie dali świadectwo tego, że można być ludzkim w nieludzkich czasach. Wierzę, że tragiczne losy Rodziny Ulmów i upamiętnienie związane z jej beatyfikacją pozwolą także na szersze refleksje dotyczące tragicznych wydarzeń w Europie w czasie II wojny światowej .

  Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

  Nadanie imienia na dworcu w Łańcucie jest jednym z elementów tych wydarzeń. W trakcie uroczystości odsłonięto także tablicę pamiątkową oraz mural poświęcony pamięci Rodziny Ulmów. W ceremonii wzięli udział między innymi Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. oraz Grupy PKP, a także parlamentarzyści: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch i poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca. Obecni byli także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch, oraz reprezentanci różnych sfer społecznych, kulturalnych i politycznych.

  Mamy obowiązek promować Podkarpacie. Mamy obowiązek promować wielkie dziedzictwo Podkarpacia, zajmować się kulturą pamięci, promować i przypominać postawy synów i córek naszej ziemi. Takimi postaciami są Ulmowie i ich heroiczna postawa. Wszyscy musimy o tym pamiętać, to przekazywać i edukować młode pokolenie, które takich postaw potrzebuje.

  Wladyslaw Ortyl, marszałek województwa Podkarpackiego
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com