czwartek, 23 maja, 2024
spot_img
+

  Rośnie liczba osób zakażonych bakterią Legionella w Rzeszowie i okolicach

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Aktualnie 21 osób zostało przyjętych do szpitala z powodu zakażenia bakterią Legionella pneumophila, które miało miejsce w rejonie Rzeszowa oraz pobliskich okolicach.

  Jak podaje radio RMF FM Nadal nie zidentyfikowano źródła tego zakażenia, jednak istnieje podejrzenie, że mogło to być spowodowane skażoną wodą pochodzącą z sieci wodociągowej. Próbki wody zostały pobrane w celu przeprowadzenia badań. Wyniki badań potwierdziły obecność bakterii Legionella u 21 pacjentów, którzy zostali przewiezieni do szpitali w Rzeszowie oraz w powiecie rzeszowskim.

  Osoby zakażone to mieszkańcy różnych obszarów: 16 z Rzeszowa, 3 z powiatu rzeszowskiego, 1 z powiatu ropczycko-sędziszowskiego oraz 1 z powiatu niżańskiego.

  Przedstawiciele sanepidu pobrali próbki ciepłej wody z 8 punktów wodociągu w Rzeszowie oraz próbki ciepłej i zimnej wody z 11 miejsc zamieszkania chorych pacjentów. Wyniki badań będą dostępne dopiero po około 10 dniach. Podejrzewa się, że głównym źródłem zakażenia dla ludzi może być woda oraz aerozol wody zawierający bakterie Legionella pneumophila. Zakażenie zwykle ma miejsce przez drogę inhalacyjną, np. poprzez wdychanie kropel wody podczas kąpieli lub zachłyśnięcie się nimi. Nie ma ryzyka zakażenia poprzez picie skażonej wody czy od człowieka do człowieka.

  Sanepid w Rzeszowie przekazał w swoim komunikacie, że w poniedziałek 21 sierpnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Dębicy otrzymał zgłoszenie zakażenia Legionella pneumophila u 2 pacjentów hospitalizowanych w ZOZ w Dębicy (pracujących w Rzeszowie).

  Jak podaje radio RMF FM szczególnie narażone na infekcję Legionellą są osoby cierpiące na przewlekłe choroby oraz osłabioną odporność organizmu. Bakteria może wywołać zapalenie dróg oddechowych. Warunki sprzyjające rozwojowi Legionelli to obecność osadów bogatych w sole wapnia i magnezu, obecność glonów oraz pierwotniaków, a także temperatura między 25 a 40 stopniami Celsiusza. Bakteria może jednak rozmnażać się nawet w temperaturze 60 stopni Celsiusza.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com