środa, 1 maja, 2024
+

Czeski kierowca na czele 32. Rajdu Rzeszowskiego

Podczas pierwszego etapu 32. Rajdu Rzeszowskiego, Erik Cais i Igor Bacigal (Skoda Fabia RS Rally2) zakończyli go z imponującą przewagą, wynoszącą 19,8 sekundy nad następną załogą. Triumfator sprzed dwóch lat wygrał cztery z pięciu odcinków specjalnych. Na drugim miejscu ogólnego klasyfikacji oraz na pierwszym wśród załóg uczestniczących w mistrzostwach Polski znaleźli się Grzegorz Grzyb i Adami Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo).

Pierwszy etap 32. Rajdu Rzeszowskiego składał się z pięciu prób sportowych, w których zawodnicy rywalizowali. Dwukrotnie zmierzyli się na odcinkach specjalnych Różanka (11,75 km) oraz Lubenia (20,45 km). Wieczorem przewidziano również rywalizację na ulicach Rzeszowa (2,3 km). Piątkowe zmagania odbywały się w suchych warunkach, przy umiarkowanych jak na sierpień temperaturach.

Erik Cais, który wygrał w Rajdzie Rzeszowskim w 2021 roku po ekscytującej rywalizacji z Mikołajem Marczykiem, od samego początku tegorocznej edycji zawodów narzucił imponujące tempo.

Blisko 12-kilometrowy odcinek specjalny Różanka okazał się niezwykle korzystny dla liderów rajdu. W trakcie drugiego przejazdu tej próby, Erik Cais i Igor Bacigal zwiększyli swoją przewagę nad Grzegorzem Grzybem i Adamem Biniędą o 6,3 sekundy. Kacper Wróblewski pokonał ten odcinek o dwie sekundy wolniej od Grzyba. Z kolei załogi Byśkiniewicz/Siatkowski oraz Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek (Skoda Fabia Rally2 evo) osiągnęły identyczny czas, plasując się na czwartym miejscu z odległością 12,5 sekundy.

Podczas drugiego przejazdu odcinka specjalnego Lubenia, kolejność w czołowej trójce pozostała taka sama. Czwarte miejsce zajęło tym razem Byśkiniewicz, wyprzedzając sklasyfikowanego na piątej pozycji Płachytkę. Niestety, bracia Kotarbowie nie ukończyli drugiej piątkowej pętli Marma 32. Rajdu Rzeszowskiego.

10. Terlecki/Marczewski (Skoda Fabia Rally2 Evo) +3:15,1 s

Przed dotarciem do Rzeszowa, Cais i Bacigal mieli przewagę 21,6 sekundy nad Grzybem. Na ulicach rodzinnego miasta dwukrotny mistrz Polski zdołał zdobyć nad Czechami 1,8 sekundy. W kolejności za Grzybem uplasowali się Wróblewski (+0,3 s), Byśkiniewicz (+0,9 s), Płachytka (+1,7 s) oraz wspomniany Cais (+1,8 s).

W wyniku tych wydarzeń, po pięciu próbach i ponad 66 kilometrach ścigania, w ogólnej klasyfikacji zawodów prowadzą Erik Cais i Igor Bacigal (Skoda Fabia RS Rally2), a Grzegorz Grzyb i Adam Binięda tracą do nich 19,8 sekundy. Choć czesko-słowacki duet nie bierze udziału w mistrzostwach Polski, drugie miejsce za Caisem pozwoli Grzybowi zdobyć pełną pulę punktów za zwycięstwo w klasyfikacji RSMP i zbliżyć się do trzeciego w swojej karierze tytułu mistrza Polski.

Zajmujących trzecie miejsce Kacpra Wróblewskiego i Jakuba Wróbla od liderów rajdu dzieli już 25,8 sekundy. Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski kończą pierwszy etap zawodów na czwartej pozycji (+53 s), a Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek zajmują piąte miejsce (+1:08,1 s).

Marma 32. Rajd Rzeszowski – co, gdzie i kiedy?