Strona główna Kultura Rekreacja W lipcu Medynia Głogowska zaprasza do siebie wszystkich na Jarmark Garncarski, razem...

W lipcu Medynia Głogowska zaprasza do siebie wszystkich na Jarmark Garncarski, razem z koncertami! Zaśpiewa m.in. Karolina Lizer!

0
Fot. medynia.com

Dokładnie 9 lipca odbędzie się wyjątkowe święto w Medyni Głogowskiej, a mianowicie Jarmark Garncarski! Cała impreza będzie się toczyła wokół oczywiście garncarstwa, ale nie zabraknie także koncertów takich zespołów i wykonawców, jak Karolina Lizer czy Somethingski. Na ten dzień zaplanowano też potańcówkę do późnych godzin. Organizatorzy zapraszają również na wiele pokazów, zabaw i gier dla maluchów oraz warsztaty garncarskie, ale nie tylko. Oprócz tego na stoiskach wystawców będzie można kupić inne produkty nie tylko wyroby garncarskie, ale też te z dziedziny rzemiosła, rękodzieła, sztuki ludowej i tradycyjnych produktów spożywczych. Pod koniec artykułu podaliśmy numery kontaktowe dla chętnych wystawców. Do tego będzie można wrzucać do puszki pieniądze dla chorego Dominika. Serdecznie zapraszamy do Medyni!

Fot. medynia.com

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM JARMARKU 2023

14:00 Oficjalne rozpoczęcie Jarmarku Garncarskiego OTWARCIE PIECA z wypaloną ceramiką

14:45 Wszyscy jesteśmy garncarzami – toczenie naczyń na kole przez mieszkańców

15:15 MISTRZOWSKI POKAZ GARNCARSKI z udziałem przedstawicieli ośrodków garncarskich z Polski i Ukrainy.

warsztaty nie tylko garncarskie

Kiermasz sztuki ludowej, garncarstwa i innego rzemiosła

Kuchnia w glinianych naczyniach

Zwiedzanie

Projekcje filmów

Zabawy dla dzieci

15:45 KONCERTY

Zespół Dziecięcy Medynka z Medyni Głogowskiej

Zespół Śpiewaczy i Kapela Wołanie

Magdalena Białoruska – Ogorzelec

Somethingski

Karolina Lizer i jej Folk Orkiestra

21:00 Witek Muzyk Ulicy

22:00 Potańcówka

Impreza Towarzysząca Konkurs kulinarny KGW – Bitwa regionów

Wystawa „Formy zoomorficzne w ceramice” – Stowarzyszenie „Nie święci garnki lepią” z Ukrainy

O Jarmarku Garncarskim

Jarmark Garncarski w Medyni Głogowskiej to festiwal rzemiosła, muzyki i regionalnej kuchni. Na uliczkach Medyni rozstawione są wtedy stoiska z rzemiosłem i estrada koncertowa, a w Ośrodku Garncarskim MEDYNIA odbywają się  warsztaty garncarskie dla całych rodzin, prowadzone przez garncarzy miejscowych i przyjezdnych.

Głównym punktem programu jest niezmiennie uroczyste otwarcie tradycyjnego pieca garncarskiego z wypaloną ceramiką. Wypał w piecu jest widowiskowym pokazem dawnej, rzadko dziś spotykanej technologii, w którym  kilku garncarzy z zagłębia medyńskiego. Cały proces zajmie trzy dni – od precyzyjnego układania ceramiki w piecu, przez 10-ciogodzinny wypał, aż po oficjalne, uroczyste otwarcie pieca.

Następnym ważnym punktem programu będzie  jednoczesny pokaz toczenia naczyń na kołach garncarskich przez blisko 20 mieszkańców zagłębia w różnym wieku.  Celem tej akcji będzie pokazanie, że rzemiosło w tym miejscu Polski i Europy jest nadal żywe, że dawne pracownie i sprzęty nie zostały zniszczone ale stanowią ważną rodzinną i społeczną tradycję. Przeprowadzenie akcji będzie wymagało w niektórych przypadkach  naprawy starych kół garncarskich, które obecnie znajdują się w nieczynnych pracowniach.

W trakcie trwania imprezy organizowane jest zwiedzanie z przewodnikiem  miejsc tradycji: Galerii Ludowej Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal, artystki nagrodzonej w 2022 r. Orderem Odrodzenia Polski oraz miejscowego kościoła z ceramicznymi mozaikami. Udostępnione będą także wszystkie, znajdujące się na terenie ośrodka ekspozycje stałe, w tym projekcje archiwalnych filmów.   Uczestnicy wydarzenia biorą także udział w grze terenowej prowadzonej na terenie zagłębia.

Podczas jarmarku  poza ceramiką prezentowane jest również inne rzemiosło i sztuka ludowa.  Ważną częścią wydarzenia jest regionalna kuchnia, w tym potrawy pieczone w glinianych naczyniach na ogniskach i w chlebowych piecach, a także regionalne proziaki prosto z tradycyjnej kuchennej blachy.

MATERIAŁY DO POBRANIA DLA WYSTAWCÓW

Wszystkich, którzy pragną zaprezentować własną ofertę i produkty z dziedziny rzemiosła, rękodzieła, sztuki ludowej i tradycyjnych produktów spożywczych organizatorzy zapraszają do zapoznania się z Regulaminem wystawcy i zgłoszenie swojego udziału.

Kontakt: Biuro Ośrodka Garncarskiego MEDYNIA

37-126 Medynia Głogowska 383

tel. 17 77 26 883

biuro@medynia.com

www.medynia.com

BRAK KOMENTARZY

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com