sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Grzegorz Grzyb wygrał 51. Rajd Świdnicki

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Grzegorz Grzyb i Adam Binięda, kierujący Skodą Fabią Rally2 evo, wygrali 51. edycję Rajdu Świdnickiego, inaugurującej rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). Sylwester Płachytka i Jakub Gerber (Skoda Fabia Rally2 evo) zajęli drugie miejsce, tracąc do zwycięzców 14,8 sekundy, a Martins Sesks i Renars Francis (Skoda Fabia R4) stanęli na trzecim miejscu na podium, tracąc do zwycięzców 45,1 sekundy.

  51. edycja Rajdu Świdnickiego odbyła się w dniach 22-23 kwietnia. Zawody były pierwszą z siedmiu rund zaplanowanych na ten sezon w krajowym czempionacie i jednym z pięciu rajdów rozgrywanych na asfaltowych odcinkach specjalnych. Trasa liczyła łącznie 393,8 km, w tym 132,6 km po 13 odcinkach specjalnych. Rajd był również częścią kalendarza mistrzostw historycznych.

  W sumie w zawodach wzięło udział 79 załóg, w tym 20 w ramach mistrzostw historycznych. 45 załóg RSMP i 16 duetów z Motul HRSMPP dotarło do mety. Podczas obu etapów rajdu kierowcy rywalizowali na suchym asfalcie, przy stabilnych warunkach pogodowych. Jedynie w końcowych etapach zawodów pojawiły się krótkotrwałe opady deszczu.

  Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) dwukrotny mistrz Polski wygrał 6 z 13 odcinków specjalnych i przekroczył linię mety z przewagą 14,8 sekundy nad kolejną załogą. Dla Grzyba było to piąte zwycięstwo w karierze w tym rajdzie, wyrównując rekordy Mariana Bublewicza i Janusza Kuliga, którzy również pięciokrotnie wygrywali w Świdnicy. Kierowca z Rzeszowa ma teraz na swoim koncie 15 wygranych rund krajowego czempionatu.

  Oczywiście jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wbrew pozorom był to trudny rajd. Szybki jak zawsze, z wieloma szykanami, które trzeba było precyzyjnie przejechać. Na koniec pogoda trochę namieszała. Spodziewaliśmy się deszczu więc na ostatnią pętlę ruszyliśmy na oponach na mokrą nawierzchnię. Tymczasem trasa była w zdecydowanej większości sucha. Nie było to idealny wybór, ale mieliśmy już pewną przewagę i finałowy oes mogliśmy pojechać nieco spokojniej.

  Grzegorz Grzyb, zwycięzca 51. Rajdu Świdnickiego

  Sylwester Płachytka i Jakub Gerber (Skoda Fabia Rally2 evo) zajęli drugie miejsce. Kierowca z Polanicy-Zdroju wygrał trzy odcinki specjalne i po raz trzeci w karierze stanął na podium Rajdu Świdnickiego.

  Podium uzupełnili Martins Sesks i Renars Francis, zajmując trzecie miejsce. Łotysze, którzy rywalizowali Skodą Fabią R4, stracili do zwycięzców 45,1 sekundy, co było zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że ich samochód był mniej zaawansowany i wolniejszy niż modele Rally2, którymi dysponowali inni kierowcy, w tym Grzyb i Płachytka. Czołową piątkę uzupełnili Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 evo, +53,7 s) oraz Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5, +1:18,2 s).

  51. Rajd Świdnicki – klasyfikacja końcowa:

  1. Grzyb/Binięda (Skoda Fabia Rally2 Evo) 1:09:34.5 s
  2. Płachtyka/Gerber (Skoda Fabia Rally2 Evo) +14.8 s
  3. Sesks/Francis (Skoda Fabia R4) +45.1 s
  4. Byśkiniewicz/Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 Evo) +53.7 s
  5. Szeja/Szeja (Hyundai i20 R5) +1:18.2 s

  RSMP 2023 – punktacja po 51. Rajdzie Świdnickim (runda 1/7):

  1. Grzyb/Binięda 32 pkt
  2. Płachytka/Gerber 29 pkt
  3. Sesks/Francis 25 pkt
  4. Byśkiniewicz/Siatkowski 20 pkt
  5. Szeja/Szeja 20 pkt

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com