środa, 1 maja, 2024
+

Grzegorz Grzyb wygrał 51. Rajd Świdnicki

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda, kierujący Skodą Fabią Rally2 evo, wygrali 51. edycję Rajdu Świdnickiego, inaugurującej rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). Sylwester Płachytka i Jakub Gerber (Skoda Fabia Rally2 evo) zajęli drugie miejsce, tracąc do zwycięzców 14,8 sekundy, a Martins Sesks i Renars Francis (Skoda Fabia R4) stanęli na trzecim miejscu na podium, tracąc do zwycięzców 45,1 sekundy.

51. edycja Rajdu Świdnickiego odbyła się w dniach 22-23 kwietnia. Zawody były pierwszą z siedmiu rund zaplanowanych na ten sezon w krajowym czempionacie i jednym z pięciu rajdów rozgrywanych na asfaltowych odcinkach specjalnych. Trasa liczyła łącznie 393,8 km, w tym 132,6 km po 13 odcinkach specjalnych. Rajd był również częścią kalendarza mistrzostw historycznych.

W sumie w zawodach wzięło udział 79 załóg, w tym 20 w ramach mistrzostw historycznych. 45 załóg RSMP i 16 duetów z Motul HRSMPP dotarło do mety. Podczas obu etapów rajdu kierowcy rywalizowali na suchym asfalcie, przy stabilnych warunkach pogodowych. Jedynie w końcowych etapach zawodów pojawiły się krótkotrwałe opady deszczu.

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) dwukrotny mistrz Polski wygrał 6 z 13 odcinków specjalnych i przekroczył linię mety z przewagą 14,8 sekundy nad kolejną załogą. Dla Grzyba było to piąte zwycięstwo w karierze w tym rajdzie, wyrównując rekordy Mariana Bublewicza i Janusza Kuliga, którzy również pięciokrotnie wygrywali w Świdnicy. Kierowca z Rzeszowa ma teraz na swoim koncie 15 wygranych rund krajowego czempionatu.

Oczywiście jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wbrew pozorom był to trudny rajd. Szybki jak zawsze, z wieloma szykanami, które trzeba było precyzyjnie przejechać. Na koniec pogoda trochę namieszała. Spodziewaliśmy się deszczu więc na ostatnią pętlę ruszyliśmy na oponach na mokrą nawierzchnię. Tymczasem trasa była w zdecydowanej większości sucha. Nie było to idealny wybór, ale mieliśmy już pewną przewagę i finałowy oes mogliśmy pojechać nieco spokojniej.

Grzegorz Grzyb, zwycięzca 51. Rajdu Świdnickiego

Sylwester Płachytka i Jakub Gerber (Skoda Fabia Rally2 evo) zajęli drugie miejsce. Kierowca z Polanicy-Zdroju wygrał trzy odcinki specjalne i po raz trzeci w karierze stanął na podium Rajdu Świdnickiego.

Podium uzupełnili Martins Sesks i Renars Francis, zajmując trzecie miejsce. Łotysze, którzy rywalizowali Skodą Fabią R4, stracili do zwycięzców 45,1 sekundy, co było zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że ich samochód był mniej zaawansowany i wolniejszy niż modele Rally2, którymi dysponowali inni kierowcy, w tym Grzyb i Płachytka. Czołową piątkę uzupełnili Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 evo, +53,7 s) oraz Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5, +1:18,2 s).