sobota, 4 maja, 2024
spot_img
+

    Dziś w kościele katolickim obchodzony jest Wielki Piątek. Jakie obrzędy i tradycje towarzyszą temu dniu?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Wielki Piątek to dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje też post ścisły, a w kościołach odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Kościele Katolickim dzień ten może wypaść pomiędzy 20 marca a 23 kwietnia. W tym roku przypada na 7 kwietnia.

    Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. Nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego – w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po niej następuje Komunia święta, a po jej zakończeniu następuje modlitwa nad ludem (bez błogosławieństwa i rozesłania). W Polsce i niektórych krajach na zakończenie liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji (zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim), gdzie zaczyna się Adoracja Najświętszego Sakramentu.

    W Wielki Piątek w Kościele rzymskokatolickim rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego. Nowenna ta stanowi przygotowanie do Święta Miłosierdzia (Niedzieli Miłosierdzia Bożego), które przypada w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

    W Piątek obowiązuje wszystkich katolików także post ścisły

    Tego dnia także powinniśmy jeść trzy posiłki – jeden syty, oraz dwa pozostałe lekkie. Post ten obowiązuje wszystkich od 18. do 60. roku życia, z kolei powstrzymanie się od pokarmów mięsnych dotyczy wiernych od 14. roku życia.

    Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem.

    Nadal żywa w wielu miejscowościach jest tradycja straży grobowych zaciąganych w Wielki Piątek przy Grobie Chrystusa. Wartownicy ubrani w wojskowe lub strażackie mundury albo kostiumy żołnierzy rzymskich pełnią straż przy Grobie do rezurekcji. Na Podkarpaciu w niektórych parafiach strażnicy Grobu Pańskiego mają mundury bogato ozdobione kolorowymi elementami. Takie unikatowe stroje i akcesoria straży grobowych można zobaczyć między innymi w Radomyślu nad Sanem, Woli Rzeczyckiej, Leżajsku, Giedlarowej, Gniewczynie Łańcuckiej, Żołyni, Grodzisku Dolnym. Tradycyjnie Wielki Piątek był dniem umartwienia i smutku.

    Obecnie w Wielki Piątek, wszyscy przygotowują się do Świąt Wielkiej Nocy, która nadchodzi jak co roku w marcu, albo w kwietniu, w niedzielę. W tym roku dzień, w którym zjemy uroczyste śniadanie z wykorzystaniem poświęconych jajek w sobotę, dzień wcześniej w koszyczku, przypada 9 kwietnia. Przez cały ten czas trwają przygotowania do tych świąt. Mamy przygotowują wypieki oraz potrawy. Tradycyjnym ciastem wielkanocnym, którego nie może zabraknąć na wielu stołach wielkanocnych jest mazurek. Także w piątek, przed świętami w wielu domach, szczególnie w naszym kraju przygotowuje się święconkę, z którą idzie się następnego dnia do kościoła, by ksiądz ją poświęcił. To ostatnie dni na zrobienie także porządków w domu. Sprzątanie przed świętami, by później móc powitać gości, dekorowanie domu charakterystycznymi ozdobami wielkanocnymi oraz wybranie się do kościoła tego dnia to nieodłączne elementy obchodzenia Wielkiego Piątku. Tego dnia także sklepy są otwarte tak jak w inne, normalne dni. Zatem to najlepszy, praktycznie ostatni czas na zrobienie przedświątecznych zakupów, zwłaszcza, że w Wielką Sobotę, centra handlowe otwarte są krócej – maksymalnie do godziny 14. Pamiętajmy o tym także, by dzisiaj zachować post ścisły. To także najlepszy czas, by wybrać się do spowiedzi świętej.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com