sobota, 4 maja, 2024
spot_img
+

    Dbając o zdrowie mieszkańców zwiększono liczbę zespołów ratownictwa medycznego

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W podkarpackim rejonie operacyjnym notuje się stały wzrost liczby wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego. Takie rosnące zapotrzebowanie na pomoc medyczną udzielaną w warunkach pozaszpitalnych spowodowało konieczność podjęcia działań mających na celu zwiększenie liczby dostępnych zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa.

    Od początku kwietnia w Stubnie w powiecie przemyskim funkcjonuje dodatkowy zespół ratownictwa medycznego. Wydłużony został również czas funkcjonowania jednego z zespołów stacjonujących w Rzeszowie.

    fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

    Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w sytuacjach nagłego zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców regionu nieustannie prowadzimy analizy dotyczące funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego  i podejmujemy wielorakie działania, które temu bezpieczeństwu mają służyć. Podsumowanie liczby wyjazdów realizowanych w ramach systemu RPM w województwie podkarpackim  za rok 2022 wyraźnie pokazuje wzrost w stosunku do roku 2021 o 5 tys. W związku z tym podjęłam decyzję, że od 1 kwietnia br. zostaje wystawiony dodatkowy zespół ratownictwa medycznego czasowy  w wymiarze 16 godzin w ciągu doby, tj. w godz. 7:00 – do 23:00 w miejscowości Stubno. Dodatkowo wydłużony zostanie czas funkcjonowania jednego z zespołów stacjonujących w Rzeszowie (czasowego) z 16 h do 24 h 

    Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

    W związku z wdrożeniem ogólnokrajowego Systemu Wspomagania Dowodzenia PRM w wersji 2.0, na ukończeniu są prace polegające na wymianie we wszystkich ambulansach, działających w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne sprzętu teleinformatycznego, w tym tabletów i modułów GPS, które służą m.in. do generowania dokumentacji medycznej oraz bieżącej wymiany danych z dyspozytorem medycznym, jak również do potwierdzania faktu przekazywania do szpitali pacjentów przewożonych przez zespoły ratownictwa medycznego.

    Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj przypomniał, że od 1 stycznia br. zadania zespołów ratownictwa medycznego są finansowane przez NFZ.

    Obecnie w planie finansowym naszego Oddziału przeznaczamy na ten cel 97 mln zł i finansujemy 97 zespołów ratownictwa medycznego, w tym jeden zespół wodny i 14 specjalistycznych – mówił dyrektor Bugaj.

    Robert Bugaj, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie

    Jest możliwe dzięki wdrożeniu ogólnokrajowego SWD PRM, w ramach którego wprowadzane są nowe funkcjonalności, w tym np. tzw. zapowiedź transportu pozwalająca na wcześniejszym przekazanie przez ZRM informacji do szpitala o fakcie realizowania przewozu pacjenta będącego w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com