środa, 1 maja, 2024
spot_img
+

    Kinowe czwartki z Podkarpacką Kroniką Filmową w Rzeszowskich Piwnicach. Będzie dużo ciekawych filmów za darmo!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Niedawno temu powstała nowa inicjatywa, realizowana we współpracy z Podziemną Trasą Turystyczną „Rzeszowskie Piwnice” w Rzeszowie. Pod nazwą: Kinowe czwartki z Podkarpacką Kroniką Filmową kryje się cykl cotygodniowych spotkań z filmami dokumentalnymi zrealizowanymi w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa. Kinowe czwartki rozpoczną się 27 października br. o 18:00 projekcją filmów „Znowu są” i „Mamalarka” w przestrzeni Piwnic Rzeszowskich. Wstęp wolny!

    Program realizowany jest przez Podkarpacką Komisję Filmową ze środków Województwa Podkarpackiego od 2016 roku.

    W obszernym katalogu znajdziemy filmy sięgające do historii, przedstawiające życie i nadzwyczajne osiągnięcia wybitnych postaci regionu, takich jak m.in. Franciszek Kotula („Swój nieznany”, reż. Roland Dubiel), Edward Janusz („Rzeszowskie janusze”, reż. Ilona Dusza Kowalska i Jakub Pawłowski), Aleksader Ładoś („Sprawy paszportowe”, reż. Roland Dubiel) czy tytułowy „Wieleżyński, alchemik ze Lwowa” (reż. Mariusz Bonaszewski).

    Na uwagę zasługują także portrety przedstawicieli środowisk twórczych jak dokumenty o Barbarze Porczyńskiej, utalentowanej malarce („Mamalarka”, reż. Katarzyna Mazurkiewicz), Arkadiuszu Andrejkowie („Znowu są”, reż. Paulina Ibek), który znany jest z tworzenia tzw. deskali, czy o Jerzym Dyni („A kapela gra do końca”, reż. Roland Dubiel), popularyzatorze muzyki ludowej.

    Zainteresowaniem wśród twórców cieszyły się również tematy społeczne, jak bieg rodziców dzieci chorych na mukowiscydozę Wielką Pętlą Bieszczadzką („Kilometry oddechów”, reż. Rafał Gużkowski), czy praca ratowników STORATu i ich psich podopiecznych, będących w stałej gotowości do poszukiwania i ratowania życia zaginionych („Fuks”, reż. Jakub Kowalczyk); czy tematy związane z życiem w dzikich zakątkach najpiękniejszych krain regionu: Bieszczad i Beskidu Niskiego („Płaje”, reż. Rado Barłowski, Łukasz Grudysz, „Wypasiony raj”, reż. Rafał Gużkowski).

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com