czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Wystawa o Ignacym Łukasiewiczu w Parlamencie Europejskim

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Specjalną wystawę poświęconą Ignacemu Łukasiewiczowi otwarto we wtorek 25 października w Parlamencie Europejskim. To kolejny akcent „Roku Łukasiewicza”, który obchodzimy w związku z jego 200.rocznicą urodzin.

    Wystawa to wspólne przedsięwzięcie Województwa Podkarpackiego, Domu Polski Wschodniej oraz grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejski.

    Wystawę pt. Ignacy Łukasiewicz – człowiek, który zmienił świat” można oglądać w sali Mezzanine Yehudi Menuhin. Samorząd Województwa podczas uroczystego otwarcia wystawy reprezentowali przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, wicemarszałek Piotr Pilch oraz radny Karol Ożóg. Wśród gości znalazło się szerokie grono europarlamentarzystów: Tomasz Poręba, Ryszard Legutko, Bogdan Rzońca i Ryszard Czarnecki. Obecny był także Gabriel Beszłej, sekretarz generalny grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

    Wystawa dotyczy wielkiego polskiego patrioty, społecznika, wynalazcy, producenta, a przede wszystkim dumnego Polaka – Ignacego Łukasiewicza, urodzonego w Zadusznikach w powiecie mieleckim. Osoby, która odcisnęła wielkie piętno na rozwoju przemysłu naftowego, która wymyśliła lampę naftową, która działała również przez wiele lat w konspiracji, była więziona i która walczyła o Polskę, gdy tej nie było na mapach świata. I dzisiaj tu, w Parlamencie Europejskim mam honor, zaszczyt i dumę aby przedstawić jego działalność, aktywność, umiejętności , potencjał i wiedzę. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, bo tematyka tej wystawy dotyczy czegoś, co jest symbolem Polski, polskim DNA. Dotyczy osoby, która swoja wiedzą i umiejętnościami bardzo mocno przyczyniła się do rozwoju przemysłu i zmieniła losy świata. Chcieliśmy pokazać to czym powinniśmy się chwalić na całym świecie, a Ignacy Łukasiewicz był postacią wybitną. Dziękuję wszystkim, którzy tę wystawę przygotowali

    Tomasz Poręba, Europoseł

    Ekspozycja w Parlamencie Europejskim ma przybliżyć tę wielką postać w historii naszego regionu szerszej publiczności. Jest również promocją Województwa Podkarpackiego. Składa się na nią 31 plansz prezentujących najważniejsze wydarzenia z życia i dokonania Ignacego Łukasiewicza. Uroczyste otwarcie wzbogacił także wykład eksperta, dra Tomasza Pisarka z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

    Ignacy Łukasiewicz był polskim aptekarzem, wynalazcą lampy naftowej, przedsiębiorcą, działaczem społecznym i patriotycznym, filantropem. Urodził się w Zadusznikach koło Mielca, a edukację szkolną odebrał w Rzeszowie. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później na Uniwersytecie Wileńskim. W 1852 r. wraz z Janem Zehem przeprowadził pierwszą na świecie naukową destylację ropy naftowej. Rok później w witrynie lwowskiej apteki „Pod Złotą Gwiazdą” zapłonęła pierwsza lampa naftowa. Wynalazek Łukasiewicza dawał światło odpowiadające jasnością 10-15 świecom. W 1854 r. wraz z Tytusem Trzecieskim w Bóbrce koło Krosna (obecnie woj. podkarpackie) założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej.

    W 2022 r. obchodzimy 200. rocznicę jego urodzin. Aby uczcić pamięć polskiego aptekarza i przedsiębiorcy naftowego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 – „Rokiem Ignacego Łukasiewicza”. Samorząd województwa wspólnie innymi samorządami zorganizował szereg wydarzeń, które mają upamiętnić tego wielkiego Polaka. Podkarpacie to miejsce, gdzie powstawały wielkie marzenia i ambicje przemysłu naftowego. Dziś ta gałąź gospodarki napędza cały świat, a lampa Łukasiewicza jest symbolem postępu. Kulminacyjnym punktem obchodów „Roku Łukasiewicza” będzie otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce w połowie grudnia.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com