piątek, 17 maja, 2024
spot_img
+

    Rusza nabór na zajęcia taneczne w Łańcucie. Zapisz swoje dziecko na tańce współczesne, estradowe, a może ludowe?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Przed chwilą rozpoczął się nowy sezon kulturalny w wielu młodzieżowych domach kultury, szkołach, placówkach. Jak co roku, we wrześniu szczególnie w obiektach związanych z kulturą rozpoczyna się nabór na nowe zajęcia – taneczne, wokalne, gry na instrumencie, językowe czy plastyczne i teatralne. W sezonie 2022/2023 Łańcut zaprasza wszystkie dzieci i młodzież na zajęcia taneczne. Pod okiem profesjonalistów zgłębi tajniki tańca. Pozna technikę, rozwinie swoje umiejętności. Łańcut serdecznie zaprasza na zajęcia!

    Zespół Rytm

    Zespół Taneczny Rytm istnieje przy Miejskim Domu Kultury w Łańcucie od 1999 roku. Założycielem, opiekunem artystycznym i choreografem jest Magdalena Cwynar.

    Rytm zrzesza tancerzy w wieku 6-19 lat i pracuje w trzech grupach. Początkowo zespół nosił nazwę Roztańczone Nutki, a tancerki miały nie więcej niż 6-7 lat. Z czasem jednak dziewczynki podrosły i wydoroślały więc trzeba było zmienić nazwę. Stało się to w 2005 roku.

    Dzisiejszy Rytm ma również inny niż przed laty repertuar. Zamiast prostych, dziecięcych etiudek  prezentuje poważniejszy program artystyczny.

    Każdego roku grupa bierze udział w warsztatach, podczas których poznaje nowe style i techniki taneczne, a następnie wykorzystuje je w swoich choreografiach. Współpracuje z takimi choreografami jak Joanna Jaworska-Maciaszek, Paweł Grala, Anna Śmiganowska. Głównym choreografem Rytmu jest łańcucianka Żaneta Majcher. Ostatnie lata działalności zespołu wspierają Agnieszka Muroń, prowadząc zajęcia z akrobatyki i przez rok pracę z zespołem podjęła Maja Skoczylak- Tylicka, wnosząc świeży powiew w szeregi „Rytmu”. O wizerunek tancerzy na scenie od 20 lat dba Aurelia Piekło, projektując i wykonując piękne kostiumy i rekwizyty. Konstrukcje sceniczne wykonuje Marek Hepnar. Zespół aktywnie włącza się we wszystkie inicjatywy podejmowane przez MDK, jak również bierze udział w imprezach plenerowych, koncertach charytatywnych i wielu innych przedsięwzięciach artystycznych.

    Za całoroczną pracę w zespole Magdalena Cwynar organizuje swoim tancerzom letni wypoczynek. Wspólne wyjazdy do Zakopanego, Włoch, Grecji czy Czarnogóry integrują grupę jeszcze mocniej. „Rytm” od zawsze znany był z wspaniałej atmosfery panującej wśród młodzieży, wspólnych więzi i przyjaźni, które trwają do dziś.

    Działalność zespołu to nie tylko koncerty, pokazy i przeglądy organizowane przez Miejski Dom Kultury w Łańcucie. W 2017 roku na zaproszenie Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Leżajsk Marka Krauza „Rytm” brał udział w musicalu „Romeo i Julia”, który cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że artyści wystawili go 27 razy na scenach południowo-wschodniej Polski. Kolejnym wspólnym projektem z GOK w Giedlarowej był musical „Stacja Broadway” na podstawie słynnego widowiska Janusza Józefowicza „Metro”. W tym przedstawieniu główną rolę zagrała solistka „Rytmu” Julia Cieszyńska. Corocznie tancerki przygotowywały krótkie choreografie do jasełek parafialnych oraz nawiązały ścisłą współpracę z Zespołem Szkół Nr 3 w Łańcucie, która zaowocowała wspaniałymi pokazami fryzjerskimi ubarwianymi tańcem. Prawdziwą atrakcją dla tancerek był udział w znanym i lubianym programie telewizyjnym „Jaka to melodia”. Kibicowały wówczas mieszkance naszego powiatu w odgadywaniu popularnych utworów muzycznych.

    Dzisiaj „Rytm” może pochwalić się prawdziwymi talentami tanecznymi w osobach Agnieszki Kramarz i Daniela Michny, którzy kontynuują swoją edukację i karierę sceniczną. Agnieszka jest studentką Akademii Sztuk Teatralnych na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Daniel ukończył XXX Liceum Ogólnokształcące w Krakowie o profilu tanecznym, obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Łodzi, tancerzem Krakowskiego Teatru „Variete”,stażystą w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Nie sposób nie wspomnieć o talencie literackim w osobie Natalii Sońskiej – Serafin, która będąc w zespole przejawiała ponadprzeciętne pisarskie umiejętności. Dziś jest znaną i lubianą autorką literatury kobiecej.

    Wieloletnie zaangażowanie w taniec, ambicje oraz talent zostały zauważone na wielu koncertach i przeglądach w kraju i zagranicą. Co roku Rytm bierze udział w ogólnopolskich konfrontacjach tanecznych zdobywając najwyższe trofea. Przez 20 lat istnienia zespół zdobył 76 nagród ogólnopolskich i wojewódzkich oraz 2 nagrody międzynarodowe na Festiwalu Sztuki w Wenecji.

    Ogromnie ważna w zespole jest więź, przyjaźń, wzajemny szacunek oraz zamiłowanie do tańca i świadomość tego, że jeśli się czegoś podejmujemy, musimy robić to z pasją, sercem i oddaniem. Dziewczęta z każdym rokiem nabierają pewności siebie, co wiąże się ze zdobywaniem coraz większych umiejętności i podnoszeniem poziomu artystycznego.

    Zespół Tańca Estradowego Ekrol

    Zespół Tańca Estradowego „Ekrol” powstał w 1976 roku przy Technikum Mechanizacji Rolnictwa we współpracy z Liceum Ekonomicznym. Założycielem i pierwszym choreografem zespołu był Czesław Pantuła, nauczyciel – wychowawca w Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Łańcucie. Kolejnymi kierującymi Ekrolem byli: była tancerka Zespołu „Iskierka”, Katarzyna Grabowy i była tancerka Ekrolu, Ewa Hołub. Obecnie zespołem kierują: Magdalena Decowska i Magdalena Dudek, tancerki Zespołu „Ekrol”. Zespół działa przy Miejskim Domu Kultury i Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Łańcucie. W swoim repertuarze prezentuje różne rodzaje tańców w formie estradowej. Zespół „Ekrol „ jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień oraz wielokrotnym laureatem konkursów i festiwali zespołów tanecznych, między innymi: „Złotej Jodły” na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, dwukrotnie Mistrzem Polski i raz Vice Mistrzem Polski w tańcu estradowym. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych naszego regionu biorąc udział w koncertach i organizacjach imprez o charakterze tanecznym. Od 1986 roku jest propagatorem sztuki tańca, w wielu krajach europejskich: Grecja, Niemcy, Francja, Austria, Węgry, Słowacja i Czechy. Młodzież pracująca w Zespole „Ekrol” to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich miasta Łańcuta oraz okolicznych miejscowości. Zespół Tańca Estradowego „Ekrol” jest wspierany w swej działalności przez jego byłych tancerzy, którym przewodniczy Rada Absolwentów Ekrolu.

    Zespół Pieśni i Tańca Mały Łańcut

    W 1999 r. Powstała przy Miejskim Domu Kultury w Łańcucie grupa dziecięca – Zespół Pieśni i Tańca “Mały Łańcut”. Pierwszy skład zespołu uformował się na bazie zorganizowanego przez ówczesnego choreografa – Małgorzatę Kaszowską (Barcińską) w 1998 r. naboru do dziecięcej grupy. Od 1999 r. z zespołem zaczęła pracować Urszula Opałka (Guzak) nadając mu do dzisiaj funkcjonującą nazwę. Na przestrzeni 17 lat działalności współpracowali z zespołem muzycy: Jan Miller, Piotr Sowiński, Aleksandra Mroczka, Studio RDS we Lwowie, Tomasz Frączek, Stanisław Brocki, Jan Kilian, Zbigniew Gisserowski oraz instruktor tańców górali podhalańskich Stanisław Łukaszczyk (Kołoc). Do grona osób pracujących z ZPiT „Mały Łańcut” dołączyć należy również zastępujących choreografa w czasie jego nieobecności instruktorów: Edyta Śliwa, Maciej Sobotowski, wychowanek zespołu Wojciech Kożuszek oraz Anna Ganczarska.

    Zespół Pieśni i Tańca „Mały Łańcut” jest dziecięcym i młodzieżowym zespołem ludowym, opracowanym artystycznie. Autorem wszystkich choreografii zespołu, Choreografem i kierownikiem zespołu jest Urszula Opałka (Guzak). W repertuarze zespołu znajdują się tańce i pieśni z różnych regionów Polski, polskie tańce narodowe, tańce innych narodów, obrazki taneczne. Zespół brał również udział w przedstawieniach i widowiskach bajkowych. Na przestrzeni lat zespół wypracował sobie własny styl. Udział w zajęciach, zgrupowaniach zespołu, występach dając dużo satysfakcji przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży. Jednocześnie jego członkowie poprzez liczne występy i wyjazdy reprezentują Miasto Łańcut na zewnątrz wzbudzając podziw swoimi tańcami i śpiewem.

    Zespół „Mały Łańcut” koncertował w miastach w Polsce m.in: Łańcut, Mielec, Rzeszów, Jarosław, Krosno, Przeworsk, Ełk, Częstochowa, Grodzisk Mazowiecki, Horyniec Zdrój, Dukla, Limanowa, Leżajsk, Zawoja, Markowa, Tarnawka, Rakszawa, Żołynia, Kamień, Koprzywnica, Dźwiniacz Dolny w Bieszczadach, Czarna k. Kielc, Kielce, Krosno,Trzciana, Głogów Małopolski, Kraków, Przemyśl, Niebocko.

    W wielu miastach na świecie m.in.: Furtwangen (Niemcy), Praga (Czechy), Lwów i Nowojaworowsk, Stryj (Ukraina), Levocza (Słowacja) Ravda, Słoneczny Brzeg, Nessebar, Sveti Vlas, Sofia i okoliczne miejscowości (Bułgaria), Seged (Węgry),Praga (Czechy), Ohrid (Macedonia), Chorwacja, Paralia Katerini (Grecja).

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com