16,8 C
Rzeszów
niedziela, 26 czerwca, 2022
+

  Bieszczadzka Straż Graniczna obchodzi Jubileusz

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej świętował 31. rocznicę powstania. Funkcjonariuszom oraz pracownikom oddziału wręczono awanse oraz wyróżnienia, natomiast Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „VITA” przy BiOSG otrzymał sztandar.

  Obchody jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej. Następnie, na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie, odbył się uroczysty apel połączony z nadaniem sztandaru Klubowi HDK PCK  „Vita” przy BiOSG.

  Uroczystość była okazją do podziękowania wszystkim, którzy na przełomie lat tworzyli i rozwijali bieszczadzki oddział oraz do przekazania słów uznania kierownictwu, funkcjonariuszom oraz osobom cywilnym, których codzienna praca i zaangażowanie sprawiają, że granice i terytorium naszego kraju są bezpieczne.

  Od ponad 30 lat formacja strzeże bezpieczeństwa naszych granic, wykazując się ogromnym profesjonalizmem i zaangażowaniem. Serdecznie dziękuję funkcjonariuszom i pracownikom Straży Granicznej za codzienną służbę, za poświęcenie i sprawne mierzenie się z nowymi wyzwaniami, które pojawiły wraz z rozgrywającą się tuż za naszą wschodnią granicą wojną, w kontekście kryzysu migracyjnego i pomocy uchodźcom. powiedziała wojewoda podkarpacka Ewa Leniart

  W obchodach uczestniczyli: wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, starosta przemyski Jan Pączek, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, starosta sanocki Stanisław Chęć, przedstawiciele służb granicznych Ukrainy, szefowie służb mundurowych i instytucji z Podkarpacia, przedstawiciele związków zawodowych, emeryci SG, duchowni oraz funkcjonariusze i pracownicy Bieszczadzkiego OSG. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

  Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej powstał 16 maja 1991 roku w miejsce rozformowanej Bieszczadzkiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP).

  Aktualnie ochrania odcinek granicy o łącznej długości 373 km, w tym z Ukrainą o długości – 239 km oraz ze Słowacją – 134 km. Swoje zadania w zakresie ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego realizuje poprzez czternaście granicznych jednostek organizacyjnych. Na granicy z Ukrainą – zewnętrznej granicy Unii Europejskiej funkcjonuje jedenaście Placówek Straży Granicznej: w Horyńcu-Zdroju, w Lubaczowie, w Korczowej, w Medyce, w Hermanowicach, w Huwnikach, w Wojtkowej, w Krościenku, w Czarnej Górnej, w Stuposianach, w Ustrzykach Górnych. Na granicy ze Słowacją – wewnętrznej granicy Unii Europejskiej zadania służbowe realizowane są przez dwie placówki: w Wetlinie i Sanoku. Jedna placówka umiejscowiona jest wewnątrz kraju – w Rzeszowie-Jasionce.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -