niedziela, 23 czerwca, 2024
+

  Podkarpacka Dolina Wodorowa – wodór i jego potencjał

  Polecamy

  Waldemar Ruszel
  Waldemar Ruszel
  Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  O wodorze i jego możliwościach w zastosowaniu w przyszłości rozmawiamy z Prodziekanem ds. rozwoju WMiFS Politechniki Rzeszowskiej, dr. Sławomirem Wolskim.

  WR: Skąd bierze się coraz większe zainteresowanie wodorem?

  SW: W perspektywie kilkunastu – kilkudziesięciu lat przed ludzkością stoi perspektywa zmiany nośnika energii. W przypadku wahań podaży energii elektrycznej uzyskiwanej z OZE (dla energii słonecznej jak i wiatrowej) oraz wahań popytu (dla energetyki jądrowej) ważnym aspektem jest efektywne magazynowanie energii. Do tego celu idealnie nadaje się wodór uzyskiwany podczas procesu elektrolizy. Materializująca się na naszych oczach rewolucyjna zmiana wymaga w chwili obecnej budowy świadomości oraz zapewnienia kadr dla tego sektora.

  WR: O samym wodorze nie mówi się dużo i tylko czasami słyszymy że jest to „paliwo przyszłości”. Czy nie brakuje zatem edukacji związanej z wodorem?

  SW: To wyzwanie kształcenia oraz popularyzacji jako pierwsza na Podkarpaciu podjęła popularna „Naftówka”  – Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie organizując Dzień Wodoru. Do organizacji wydarzenia jako partner strategiczny włączyła się także Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, która aktywnie wspiera wydarzenie. Politechnika Rzeszowska zaprezentuje pierwszy w Polsce statek  powietrzny napędzany wodorem – motoszybowiec AOS H2, a także jeden z bolidów formuły student zbudowanego przez koło naukowe. Nie zabraknie też efektownych eksperymentów pokazowych z chemii i fizyki pod wspólnym szyldem „Wokół wodoru i nie tylko…”. Gospodarzami tych pokazów będą koła naukowe z Politechniki Rzeszowskiej: Studentów Chemii Esprit oraz Foton z Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej. Uczestnicy będą mogli także „zobaczyć” wodór podczas obserwacji astronomicznych i z użyciem spektroskopów.

  WR: Co poza edukacją dzieje się w temacie wodoru w Polsce?

  SW: Większość krajów opracowuje w chwili obecnej pracuje nad strategiami wodorowymi w których produkcja tzw. zielonego wodoru jest jednym z kluczowych aspektów, a jego wykorzystanie pozwoli na wdrożenie zeroemisyjnej gospodarki. Na to wyzwanie jako jeden z pierwszych regionów odpowiedziało Podkarpacie, gdzie właśnie w tej chwili jest powoływana Podkarpacka Dolina Wodorowa – wykorzystując doświadczenia z prężnie działającej Doliny Lotniczej. Jednym z piętnastu sygnatariuszy listu intencyjnego na rzecz stworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej podpisanego w Rzeszowie 18 maja 2021r., jest Politechnika Rzeszowska – największa i najprężniej działająca uczelnia techniczna w regionie. Sygnatariusze listu, wśród których znajdują się m. in. Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Rzeszowa i Burmistrz Sanoka, Instytut Energetyki, Dolina Lotnicza, rzeszowskie uczelnie oraz firmy reprezentujące innowacyjny przemysł w regionie zadeklarowały współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego oraz wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego w celu budowy łańcucha wartości gospodarki wodorowej poprzez realizację m.in. innowacyjnych przedsięwzięć naukowych, technologicznych, przemysłowych oraz projektów inwestycyjnych.

  WR: Utworzenie Doliny Wodorowej to duże wyzwanie, jakie więc będą kierunki jej działalności?

  SW: Jedną z kluczowych technologii wodorowych reprezentowanych przez Podkarpacie może stać się wykorzystanie wodoru jako paliwa w motoryzacji, transporcie kolejowym, a przede wszystkim lotnictwie dla którego Podkarpacie jako Dolina Lotnicza może stać się liderem na skalę światową. Już w tej chwili trwają pracę nad budową doświadczalnej komory spalania wodoru, która jest odpowiedzią na zapotrzebowanie takich technologii w branży lotniczej.

  WR: Czy poza „Dniem wodoru w Naftówce” będą w najbliższym czasie w naszym regionie jakieś inne spotkania dotyczące tej dziedziny?

  SW: Wychodząc naprzeciw transformacji energetycznej na Politechnice Rzeszowskiej w dniach 13-14 września 2021r. w ramach VI już edycji konferencji naukowej Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywy rozwoju zostanie rozwinięta tematyka strategicznych celów transformacji energetycznej. Prowadzone tam będą dyskusje naukowe i eksperckie, które skoncentrują się m.in. na zagadnieniach zastosowania wodoru, krytycznych minerałów, nowego rynku gazu ziemnego czy morskiej energetyki wiatrowej.

  WR: Dziękuję za rozmowę.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com