Przystępując do procesu rekrutacyjnego jako kandydat pewnie nie raz się zastanawiałeś jak wygląda proces widziany oczami osoby, z którą rozmawiasz. Jak się do takiego spotkania przygotować, co odpowiadać na zadane pytania? Kiedy mogę się spodziewać odpowiedzi, co się dzieje po zakończonej rozmowie?

Zacznijmy od początku.
Pojawia się zapotrzebowanie na nowego pracownika. Publikowane są ogłoszenia lecz odzew jest niewielki. Powstaje wówczas myśl, aby oddać znalezienie właściwej osoby firmie specjalizującej się w tym – Agencji Rekrutacyjnej, zwanej także Agencją Zatrudnienia lub Agencji Consultingowej.

GRH Polska – Świadczymy usługi z zakresu: pośrednictwa pracy, leasingu pracowniczego, profesjonalnej rekrutacji i selekcji oraz doradztwa w zarządzaniu kompetencjami. – GRH Polska

Pierwszym etapem jest rozmowa przedstawiciela firmy, która poszukuje pracownika z osobą zajmującą się kontaktem z klientem z ramienia Agencji. Ustalane są warunki umowy, wypełniany jest profil kandydata zawierający dane potrzebne do właściwego dopasowania przedstawianych kandydatur. Jeżeli obie strony dojdą do porozumienia i zostaje podpisana umowa do gry włącza się rekruter.

Zapoznaje się z otrzymanymi materiałami; Profilem Kandydata, uwagami dodanymi przez osobę, z którą będzie w kontakcie po stronie Klienta.

Pierwszym krokiem jest założenie nowej rekrutacji w wewnętrznej Bazie, jaką posiada każda Agencja Rekrutacyjna. Niezwłocznie publikuje także ofertę na stronie macierzystej, np. Oferty-pracy – GRH Polska

Kolejne kroki to publikacja na innych portalach, na których można znaleźć oferty pracy.

Przychodzi czas na rozmowę z bezpośrednim przełożonym nowego pracownika. Często są to Managerowie działów. Jako  rekruter pytam o historię stanowiska – czy jest to nowotworzone miejsce w organizacji, czy może poprzednik zrezygnował? Jeżeli tak to z jakiego powodu? Dowiaduję się także o szczegółach obowiązków, jakie są ważne umiejętności. Staram się również doradzić pewne kwestie na podstawie wcześniejszych doświadczeń.

Moją żelazną zasadą jest zaczęcie działań od przejrzenia mojej bazy kontaktów. Na popularnym portalu zrzeszającym profesjonalistów, z każdej możliwej branży, mam w kontakcie kilka tysięcy osób. W 99% jestem połączona z kilkunastoma osobami (lub mając doświadczenie w prowadzeniu procesu na konkretne stanowisko kilkadziesiąt lub wręcz kilkaset) i często bywa tak, że docieram w sposób bezpośredni do poszukiwanego kandydata, który jest otwarty na nowe propozycje zawodowe. W ten sposób proces zaczynam bardzo szybko i po kilku dniach przedstawiam pierwsze kandydatury Managerowi Zatrudniającemu. Także warto dołączyć do takiego portalu i pozapraszać rekruterów do własnej sieci. W ten sposób znacznie zwiększamy swoje szanse na nową pracę.

Załóżmy, że otrzymujesz propozycję wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym lub sam znalazłeś interesujące Cię stanowisko. Wysyłasz swoje CV. Mija kilka godzin lub dni i odbierasz telefon „ Dzień dobry, z tej strony rekruter. Chciałbym się z Panią lub Panem umówić na spotkanie” (w obecnej sytuacji panującej na świecie często są to rozmowy telefoniczne). Ustalony termin otrzymasz w mailu, którego adres podałeś w swojej aplikacji.

Mogę się założyć, że spora część z Was zaczyna zastanawiać się co odpowiedzieć po usłyszeniu pytania? Jak się do takiej rozmowy przygotować? Czy wypada dopytywać o niejasności?

Przede wszystkim zapewnij sobie swobodę rozmowy, ciche miejsce, które pozwoli Ci ze swobodą rozmawiać uspokoi Cię. Nie ma nic gorszego niż obawa, ze jakiś współpracownik, lub co gorsza- szef, usłyszy jak rozmawiasz o nowej pracy.

Miej przed oczami swoje własne CV. Będąc nawet lekko poddenerowanym możesz zapomnieć ważnej informacji. Pamiętaj – przed rozmową minimalizuj stres spowodowany niewłaściwym przygotowaniem.

Wybija godzina 0. Rozpoczyna się spotkanie. Na początku rekruter opowie Ci o ofercie, jeżeli tylko może powie nazwę firmy, dla której szuka pracownika. Usłyszysz jakie czekają obowiązki, jakich szukamy kompetencji. Bardzo istotnymi informacjami są dane o formie zatrudnienia, oferowanych dodatkach i możliwościach na konkretnym stanowisku.

Nie bój się pytać! Jeżeli jakakolwiek informacja wyda Ci się niejasna od razu wyjaśniaj niedomówienia. Dobra Agencja nie będzie ukrywać i zatajać informacji.

Jeżeli na tym etapie wątpliwości zostały rozwiane, rekruter zaczyna zadawać pytania. Dotyczą one przede wszystkim przebiegu zatrudnienia, obowiązków jakie należały do Twoich zadań. Pytamy również o budowę zespołu w jakim pracowałeś, kim była osoba bezpośrednio przełożona. Śmiało możesz opowiedzieć w jaki sposób chcesz dalej budować swoją karierę, jakie zadania chciałbyś wykonywać.

Istotnym elementem rozmowy jest pytanie o motywację; dlaczego chcesz zmienić pracę i dołączyć akurat do tego, a nie innego, pracodawcy.

Jeżeli ważne są pewne umiejętności takie jak; czytanie rysunku technicznego, znajomość  norm lub języka obcego, pozyskiwanie klientów itp. na 100% podana przez Ciebie w CV wiedza zostanie sprawdzona. Także nie warto naginać rzeczywistości.

Podczas spotkania z kandydatem zawsze zostawiam minutę na dodanie informacji, aby osoba, z którą rozmawiam nie miała poczucia, że czegoś nie dopowiedziała.

Po zakończeniu serii pytań rekruter opowie co się będzie działo dalej. Jeżeli Twoje doświadczenie zawodowe wpasuje się w profil poszukiwanej osoby, Twój rozmówca będzie chciał przekazać Twoje CV wraz z rekomendacjami jakie tworzy, do Managera Zatrudniającego. Pamiętaj – nic nie może się wydarzyć bez Twojej wiedzy. W dobie RODO musisz wyrazić na to zgodę! Ustalona zostanie również data informacji zwrotnej. Wiem, że ten aspekt bywa nieprzestrzegany, ale dobra Agencja zawsze informuje swoich kandydatów o każdym etapie rekrutacji i bardzo przestrzega ustalonych terminów.

Po odłożeniu słuchawki lub po Twoim wyjściu rekruter tworzy Twoje rekomendacje. Znajdują się tam informacje dodatkowe, które nie są zawarte w dokumentach. Co zostaje tam umieszczone? Okres wypowiedzenia, oczekiwania finansowe, wszelkie informacje o historii przebiegu zatrudnienia, poziom znajomości języka obcego, który został przeze mnie sprawdzony oraz motywacja do zmiany pracodawcy.

Rekomendacja wraz z CV, z którego usuwa się dane kontaktowe, zostaje wysłana do firmy, dla której poszukiwany jest pracownik.

Standardowo proces zapoznania się z kandydaturą trwa ok 5-10 dni roboczych. Czasami jest to dużo szybciej. Rekruterzy są w stałym kontakcie z osobami ze strony swojego Klienta, także praktycznie każdego dnia dopytujemy o informacje zwrotne.

Jeżeli Twoja osoba i Twoje doświadczenie zainteresuje potencjalnego pracodawcę zostaniesz zaproszony na spotkanie już bezpośrednio z firmą. Może ono mieć formę stacjonarną lub zdalną, za pomocą jednego z popularnych komunikatorów umożliwiającego przesłanie zarówno obrazu jak i dźwięku.

W momencie gdy Twoje doświadczenie zawodowe okaże się niewystarczające otrzymasz informację o tym jaki aspekt o tym zdecydował. Warto tutaj dopytać co jeszcze można poprawić, aby kolejnym razem wynik był znacznie lepszy.

Dbając o Candidate Experience Twój rekruter będzie Ci towarzyszył na każdym etapie procesu. Możesz spodziewać się telefonu najpóźniej na drugi dzień po każdym spotkaniu i po rozpoczęciu zatrudnienia. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze nam również zależy abyś znalazł nową pracę i dalej rozwijał swoją karierę, a po drugie po spotkaniu osoby, z którymi je odbyłeś pytają nas, rekruterów, o Twoje opinie, odczucia i ogólne nastawienie. Także traktuj swojego rekrutera jako adwokata, który łączy Cię z firmą, do której starasz się dostać.

Udało się! Otrzymujesz propozycję podjęcia współpracy. Warunki jakie wynegocjowałeś w pełni Cię satysfakcjonują. Agencja prowadzi Cię aż do pierwszych dni zatrudnienia, osobiście dzwonię do moich kandydatów po dwóch dniach od startu pracy i po ok dwóch tygodniach.

Jeżeli wszystko jest w porządku zamykam proces. Mam poczucie ogromnej satysfakcji, że kolejna firma, dział pozyskuje zadowolonego pracownika.  Jestem bardzo dumna, jak po czasie, widzę awanse osób, którym towarzyszyłam w procesie dostania się do konkretnej organizacji.

Mam nadzieję, że opisany proces przybliży Wam, Czytelnikom Kuriera Rzeszowskiego, zagadnienia związane z rekrutacją.

Jeżeli mogłabym Wam pomóc w staraniu się o nową pracę zachęcam do bezpośredniego kontaktu a.olejarski@grhpolska.com

Autorka:
Anna Olejarski
Specjalista ds. rekrutacji
GRH Polska Sp. z o.o.
www.grhpolska.com


Artykuł sponsorowany