7 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 września, 2021
spot_img
+

  Wprowadzono nowe obostrzenia

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzisiaj odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jej tematem były zaostrzenia obostrzeń w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. We wtorek najwięcej zakażeń odnotowano w woj. mazowieckim (1028), warmińsko-mazurskim (725) i pomorskim (515). W poniedziałek były to woj.: mazowieckie (699), pomorskie (545) i podkarpackie (363).

  Minister zdrowia poinformował, że obecnie obowiązujące obostrzenia zostają przedłużone w całym kraju do 14 marca, wyjątkiem jest województwo warmińsko-mazurskie, gdzie wskaźnik zarażeń jest największy. Tam od soboty zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, muzea, kina, baseny i korty tenisowe.

  Do tej pory nasze kroki luzujące obostrzenia były bardzo odważne, a teraz musimy cofnąć się o 1/16 kroku.

  – podsumował minister.

  Ze względu na trudną sytuację za granicami Polski, zwłaszcza na południu, gdzie parametry Czech i Słowacji są 4-krotnie wyższe, niż w naszym kraju, od 27 lutego wprowadzony zostanie obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z tamtych terenów. Nie będzie on obowiązywać osób, które przyjęły obie dawki szczepionki lub mają negatywny wynik testu, wykonanego przed przekroczeniem granicy.

  Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dokonano także korekty odnośnie stosowania maseczek. Od 27 lutego będzie obowiązywał zakaz używania szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic do zasłaniania ust i nosa. Dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek, ale rekomendowane są maseczki chirurgiczne.

  Konsultant krajowy w zakresie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz przypominała, że niezmiennym sposobem, aby ustrzec się wirusowi, jest stosowanie ochrony osobistej, odległości społecznej i wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy.

  Wiele badań wskazuję, że prawidłowo założone maseczki są w stanie ograniczyć transmisję 90% patogenów z otoczenia.

  – mówiła Profesor.

  Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądała sytuacja z obostrzeniami na święta Wielkanocne.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -