poniedziałek, 26 lutego, 2024
+

  ALERT 3 STOPNIA PRZED GWAŁTOWNYMI BURZAMI!

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Redakcyjni meteorolodzy ostrzegają przed gwałtownymi burzami. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało już smsowe alerty!

  STOPIEŃ 3 zagrożenia zostaje wydany ze względu na możliwość wystąpienia opadów bardzo dużego gradu, ryzyko bardzo silnych porywów wiatru, oraz nawalnych opadów deszczu.

  Nad Polską przebiega chłodny front atmosferyczny z tendencją do zafalowań, z biegiem dnia najprawdopodobniej wykształci się na nim parę zafalowań, dodatkowo na jednym z zafalowań może powstać niewielki niż który może umocnić potencjał burz do generowania groźnych zjawisk. Energia dostępna drogą konwekcji wyniesie do 500-2000 J/kg, w połączeniu z silnym przepływem powietrza (DLS do 10-20 m/s, SRH 100-250 m²/s²) może zaowocować to rozwojem niebezpiecznych burz w postaci superkomórek, układów wielokomórkowych. Możliwe jest też powstanie rozległej burzy wielokomórkowej w postaci układu MCS z wbudowaną linią szkwału, która przede wszystkim mogłaby nieść bardzo silne porywy wiatru. Uwaga, nie można też wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych związanych z superkomórkami burzowymi. Zjawiskom burzowym mogą towarzyszyć:

  – opady dużego, bardzo dużego gradu do 3-6cm, lokalnie nawet 7cm
  – silne, bardzo silne porywy wiatru do 70-100 km/h, gdzieniegdzie do 110-120 km/h!
  – nawalne opady deszczu do 10-40mm, w przypadku przejścia kilku burz nad jednym regionem wówczas sumy opadowe mogą sięgać nawet 50-70mm, stwarzając ryzyko podtopień, zalań oraz powodzi błyskawicznych.
  – ryzyko rozwoju trąb powietrznych związanych z burzami superkomórkowymi

  Burze mogą się rozwijać już od godzin południowych, największa aktywność jest prognozowana na popołudnie i wieczór. W nocy burze stopniowo powinny zanikać. Zjawiska będą się przemieszczać z zachodu, południowego-zachodu na wschód, północny- wschód.

  PROSIMY O ZACHOWANIE OSTROŻNOŚCI W DNIU DZISIEJSZYM, A,W RAZIE TRUDNEJ SYTUACJI POGODOWEJ – STOSOWANIA SIĘ DO KOMUNIKATÓW ODPOWIEDNICH SŁUŻB.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com