wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Nie wiesz jak spędzić jutrzejszy wieczór? Wybierz się na spotkanie autorskie z Ewą Białas-Bombą, autorką publikacji o Korei

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza serdecznie na spotkanie autorskie z Ewą Białas-Bombą. Event ten zaczyna się już jutro, 8 maja o godzinie 18:00. To coś, szczególnie dla tych, którzy chcą poznać kulturę Korei. Wszystko odbędzie się w budynku WiMBP, przy ul. Sokoła 13. Wstęp jest darmowy i nie trzeba się nigdzie wcześniej zapisywać. Wpaść zatem może każdy, szczególnie ten, którego inspiruje Azja i który chce się o niej nieco więcej dowiedzieć.

  Ewa Białas-Bomba, urodzona w Polsce w 1992 roku, to niezwykła postać, której serce zostało podzielone między Polskę a Koreę. Absolwentka koreanistyki na Uniwersytecie Warszawskim i filologii romańskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, swoją pasję i zainteresowania skupiła na Półwyspie Koreańskim.

  W swojej pracy dyplomowej zgłębiała tematykę uchodźców z Korei Północnej i ich procesu asymilacji na Południu. Jej specjalizacja obejmuje historię, język oraz kulturę Półwyspu, co znalazło odbicie w jej publikacjach, podcastach na Spotify oraz materiałach wideo na YouTube. Efektem trzyletniej pracy jest książka „K-shock – KOREA INACZEJ”, która stała się kompendium wiedzy o Korei.

  Ta nowa pozycja na rynku księgarskim staje się obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy dostrzegają koreański wpływ w swoim życiu codziennym, czy to poprzez k-pop, k-dramy, k-food czy produkty k-beauty.

  Debiutancka książka Ewy Białas-Bomby przenosi czytelników w podróż po Korei, gdzie produkty hallyu, czyli „koreańskiej fali”, stają się przewodnikiem przez różnorodność kultury Południa. Jednakże książka nie omija również spojrzenia na północ, do Kraju Kimów, i znajduje analogie do polskiej rzeczywistości.

  W rozmowie z Dzień Dobry TVN Ewa Białas-Bomba wspominała, jak niejasna była przyszłość filologii koreańskiej na początku jej nauki na Uniwersytecie Warszawskim. Jednakże obecnie Korea Południowa staje się coraz bardziej doceniana przez świat, a pasja i zainteresowanie Polaków wobec kultury koreańskiej rośnie.

  W dzisiejszych czasach oglądanie filmów koreańskich reżyserów, przygotowywanie tradycyjnych dań jak kimchi czy też odważne próby jedzenia pikantnego ramyeonu stają się niemalże obowiązkowe dla wielu osób. Pasja do języka, kultury i historii Korei Południowej coraz bardziej wkracza do naszego życia codziennego.

  Ewa Białas-Bomba jest jednym z tych, którzy przyczyniają się do upowszechniania wiedzy o Korei oraz budowania mostów między Polską a tym fascynującym krajem. Jej praca, zarówno naukowa jak i popularyzatorska, wpływa na coraz większe zainteresowanie Polaków kulturą azjatycką, co stanowi fascynujący przejaw globalizacji i wymiany kulturowej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com